Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Jucătorii de hochei ruși au învins Danemarca la Jocurilor Olimpice 2022

© Sputnik / Григорий Сысоев / Accesați arhiva multimediaОлимпиада-2022. Хоккей. Мужчины. Матч ОКР - Дания
Олимпиада-2022. Хоккей. Мужчины. Матч ОКР - Дания - Sputnik Moldova-România, 1920, 16.02.2022
Echipa națională de hochei pe gheață a Rusiei a învins Danemarca cu scorul de 3:1 și a ajuns în semifinalele Jocurilor Olimpice 2022 de la Beijing
Echipa rusă de hochei a învins echipa daneză și s-a calificat în semifinalele turneului de hochei de la Jocurile Olimpice 2022 de la Beijing.

Meciul din sferturile de finală s-a încheiat cu scorul 3:1 (1:0, 1:1, 1:0). Golurile echipei ruse au fost marcate de Vadim Shipachev (minutul 14), Nikita Nesterov (minutul 35) și Vyacheslav Voynov (minutul 56). Danezii au marcat prin Frans Nielsen (min. 23).

Următorul adversar al rușilor va fi cunoscut mai târziu, miercuri, după meciurile Finlanda - Elveția și Suedia - Canada.
Semifinalele vor avea loc vineri. Echipa rusă este actuala campioană olimpică. În finala Jocurilor din 2018 de la Pyeongchang, Coreea de Sud, echipa națională a Rusiei i-a învins pe germani. Acum sportivii ruși au patru medalii de aur, șapte de argint și nouă de bronz. Acesta este al nouălea loc în clasament, lideri fiind Norvegia, Germania și Statele Unite.