Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Cât a fost scorul la Dinamo Kiev - Barcelona: Lui Lucescu nu i-a venit să creadă!

© REUTERS / VALENTYN OGIRENKOChampions League - Group G - Dynamo Kyiv v FC Barcelona
Champions League - Group G - Dynamo Kyiv v FC Barcelona - Sputnik Moldova-România
Abonare
Antrenorul lui Dinamo Kiev, Mircea Lucescu a declarat înainte de meciul cu Barcelona că gruparea catalană va fi la fel de bună și fără Lionel Messi în teren și a avut dreptate. Dar nimeni nu ar fi crezut că liderul din Ucraina va ceda cu 0-4!

Dinamo nu a putut conta pe căpitanul Sidorciuk, pe vicecăpitanul Țigankov, dar nici pe Gerson Rodrigez. Chiar și așa, partida de la Kiev era deschisă oricărui rezultat, mai ales după prestația bună a ucrainenilor de la Barcelona.

Lionel Messi - Sputnik Moldova-România
Ce i-a zis Lucescu lui Messi după meciul Barcelona - Dinamo Kiev

Echipa lui Mircea Lucescu putea deschide scorul în prima repriză. Buialski putea relua din prima o centrare venită de pe partea dreaptă, dar o lipsă de sincronizare între el și atacantul Verbic a făcut ca mingea să treacă de careul catalanilor. Lucescu a privit de pe marginea ratarea imensă a elevilor săi și a rămas fără replică.

50 de minute. Atât a rezistat Dinamo Kiev în fața Barcelonei. Deși catalanii au folosit mai degrabă rezervele, echipa lui Ronald Koeman a reușit să marcheze de 4 ori, prin Dest (minutul 52), Braithwaite (57, 70-pen, Griezmann 90+2).

Surpriza serii se putea înregistra în celălalt meci al grupei G. Juventus a marcat golul victoriei cu maghiarii de la Ferencvaros abia în prelungiri, campioana Italiei fiind condusă în prima repriză timp de 16 minute. Ronaldo a egalat, iar Morata a punctat în minutul 90+2.

FC Barcelona - Dinamo Kiev - Sputnik Moldova-România
Societate

PSG a trecut la limită de Leipzig, grație penalty-ului transformat de Neymar la începutul confruntării. În cealaltă partidă a grupei H, Manchester United a învins-o categoric, scor 4-1, pe Bașakșehir, pentru care moldoveanul Alexandru Epureanu a jucat tot meciul.

Norvegianul Haaland și-a purtat echipa spre o nouă victorie: 3-0 cu Bruges. La cei 20 de ani, Haaland ajunge la 16 reușite în Liga Campionilor. Asta în doar 12 meciuri! Este fotbalistul care atinge cel mai rapid această bornă.

Partidele din Grupa E au avut un scenariu asemănător. Favoritele Sevilla și Chelsea au deschis rapid scorul, dar s-au văzut egalate în actul secund. Ambele formații au mai înscris o dată, cu Krasnodar, respectiv Rennes, chiar în minutele de prelungiri, și au rezolvat ecuația calificării în optimele de finală ale Ligii Campionilor.