© Sputnik / Алексей Фурман / Accesați arhiva multimediaФутбол. Лига Чемпионов. Матч "Динамо" - "ПСЖ"
Футбол. Лига Чемпионов. Матч Динамо - ПСЖ - Sputnik Moldova-România
Monaco a învins-o pe PSG, cu 3-2, și s-a apropiat la 4 puncte de campioana Franței, după primele 11 etape.

CHIȘINĂU, 21 nov – Sputnik. PSG a înscris de 4 ori în prima repriză, două goluri fiind anulate pe motiv de ofsaid. Au fost validate reușitele campionului mondial, Kylian Mbappe, care a ajuns golgheterul campionatului, cu 9 goluri. De asemenea, atacantul de 21 de ani se apropie de top 3 a celor mai buni marcatori din istoria lui PSG. El are în acest moment 99 de goluri, cu 10 mai puține ca Pedro Pauleta. Pe primele două poziții se situează Edinson Cavani (200 goluri) și Zlatan Ibrahimovic (156).

Revenind la meciul de pe Stade Louis II, PSG a avut o repriza a doua de coșmar. Echipa antrenată de Thomas Tuchel a cedat cu 2-3, după ce a condus cu 2-0. Germanul Kevin Volland a redus din diferență în minutul 52 și tot el a reușit dubla în minutul 66, după ce a fructificat pasa lui Cesc Fabregas. Mijlocașul spaniol a stabilit scorul final în minutul 84 dintr-un penalty în urma căruia Diallo a văzut cartonașul roșu, iar Monaco - PSG s-a încheiat cu 3-2.

Astăzi, se reiau și alte campionate din top 5. Cel mai tare meci se joacă în La Liga. De la ora 22:00, Atletico Madrid va primi replica celor de la FC Barcelona. Meciul va fi transmis de Digi Sport și Setanta.