Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Rezultatul meciului Norvegia - România: înfrângere dureroasă

© AFP 2024 / VIDAR RUUDMeciul de fotbal Norvegia - România
Meciul de fotbal Norvegia - România - Sputnik Moldova-România
Naționala de fotbal a României a pierdut fără drept de apel în fața Norvegiei, în cadrul etapei a treia a fazei grupelor Ligii Națiunilor. Vedeta Borussiei Dortmund, Erling Haaland a înscris de 3 ori, iar Alexander Sorloth și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

”Tricolorii” au început în ofensivă partida de la Oslo și au ratat prin Cicâldău și Bancu. La poarta cealaltă, Haaland a profitat pentru prima dată de problemele defensive ale României și a deschis scorul în minutul 13. Nordicii au continuat să atace, reușind să stabilească scorul pauzei, 2-0, în minutul 39, prin Sorloth.

Meciul de fotbal Islanda - România - Sputnik Moldova-România
Societate
Rezultatul meciului de fotbal Islanda - România: rezumat

La fel ca prima repriză, România a început în ofensivă mitanul secund și a ratat de două ori, prin Iancu. Omul meciului a fost însă Erling Haaland, care a mai marcat de două ori. Atacantul de 1.94 cm a ajuns la 6 goluri în actuala ediție a Ligii Europa. Haaland are 20 de ani și este cotat la 80 de milioane de euro.

România a pierdut cu 0-4 la Oslo și a coborât, pentru moment, pe locul doi în grupa din Liga Națiunilor, unde lider este Norvegia, cu șase puncte. În celălalt meci al grupei se vor întâlni Irlanda de Nord și Austria.

Selecționerul Mirel Rădoi a folosit următorii jucători: Tătărușanu - Manea, Burcă, Toșca, Bancu - Cicâldău (Stanciu 75), Crețu (Maxim 75), Marin - Iancu (Alibec 90+1), Pușcaș (Keșeru 64), Hagi (Mitriță 64)

Rădoi a făcut 7 schimbări față de meciul de baraj cu Islanda, de acum 3 zile. Pentru România urmează meciul din 14 octombrie de la București, cu Austria.

© REUTERS / NTBMeciul de fotbal Norvegia - România
Rezultatul meciului Norvegia - România: înfrângere dureroasă - Sputnik Moldova-România