Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Rezultatul meciului de fotbal Islanda - România: rezumat

© AFP 2024 / HARALDUR GUDJONSSONMeciul de fotbal Islanda - România
Meciul de fotbal Islanda - România - Sputnik Moldova-România
Naționala României a fost învinsă cu 1-2 de Islanda, la Reykjavik, și nu va evolua la Campionatul European de fotbal din vara anului viitor. România nu mai are nicio șansă să ajungă la EURO 2020, turneu care va fi găzduit și de București.

Atacantul echipei Everton, Gylfi Sigurdsson, a deschis scorul în minutul 16 cu un șut bine plasat de la marginea careului mare. Jucătorul liderului din Premier League a mai șutat la fel peste câteva minute, dar de această dată a intervenit portarul Ciprian Tătărușanu. În minutul 27, Islanda a înscris din nou, prin Finnbogason, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În minutul 35, Gylfi Sigurdsson reușește dubla. Decarul islandez a primit în spatele lui Mario Camora, a preluat cu mult calm la 14 metri, după care a plasat mingea perfect la colțul lung. Sigurdsson mai are nevoie de 3 goluri pentru a deveni cel mai bun marcator din istoria naționalei Islandei.

România s-a mulțumit doar un gol marcat din penalty în minutul 63. Alexandru Maxim a transformat cu sânge rece penalty-ul acordat de VAR.

Islanda și România s-au mai întâlnit de două ori până acum, în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 1998. Primul duel a avut loc în octombrie 1996, pe Laugardalsvollur, iar România s-a impus cu 4-0. În septembrie 1997, România a câștigat din nou cu 4-0. În aceste meciuri, Gheorghe Hagi a înscris 3 goluri.

Islanda, cu o populație de doar 364.000 de locuitori, a fost prezentă la ultimele două turnee finale. La EURO 2016 a ajuns până în sferturi după ce a eliminat patria fotbalului, Anglia, iar la Cupa Mondială din 2018 a remizat cu Argentina lui Messi.

În cealaltă semifinală a barajului pentru EURO 2020, Ungaria a dispus de Bulgaria, cu 3-1. Finala Ungaria - Islanda va avea loc pe 12 noiembrie la Budapesta.

După meciul din Islanda, naționala României va juca din nou în deplasare, în Norvegia, pe 11 octombrie. Pe 14 octombrie, ”tricolorii” vor evolua acasă cu Austria.

Islanda - România 2-1

Marcator: Sigurdsson 16, 35 - Maxim 63-pen

Islanda: Halldorsson - Palsson, R. Sigurdsson, Amason (Ingason 86), Magnusson - Trautason, Gunnarsson (c), Bjarnason, Gudmundsson (Sigurjonsson 83) - Sigurdsson, Finnbogason (Sigdorsson 75)

Antrenor: Erik Hamren

România: Tătărușanu (c) - Manea, Burcă, Bălașa, Camora - Maxim (Keșeru 80), Crețu, Stanciu (Cicîldău 87) - Deac (Iancu 46), Alibec (Pușcaș 46), Mitriță (Hagi 46)

Antrenor: Mirel Rădoi

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea Islandei. România a înscris din penalty în repriza a doua.

Rezultatul meciului de fotbal Islanda - România: rezumat - Sputnik Moldova-România