Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Bayern se va duela cu PSG în finala Champions League 2020!

© REUTERS / POOLVictoria echipei de fotbal Bayern Munchen în semifinala Ligii Campionilor
Victoria echipei de fotbal Bayern Munchen în semifinala Ligii Campionilor - Sputnik Moldova-România
Bayern Munchen este a doua echipă calificată în finala Ligii Campionilor. Formația pregătită de Hans-Dieter Flick a dispus cu 3-0 de Olympique Lyon, grație dublei marcate de Serge Gnabry și golului înscris pe final de Robert Lewandowski

Meciul PSG-Leipzig din semifinala UEFA Champions League - Sputnik Moldova-România
PSG s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor
CHIȘINĂU, 20 aug - Sputnik. Neamțul cu origini ivoriene, Serge Gnabry a punctat de două ori în prima repriză, în minutele 18 și 33. Polonezul Robert Lewandowski a stabilit scorul final în minutul 88, ajungând la 15 goluri în actuala ediție a Ligii Campionilor.

După 8-2 în sferturi cu Barcelona, Bayern a mai obținut o victorie categorică și pare favorită în finala de duminică cu PSG, programată la Lisabona, de la ora 22:00.

Bayern a mai câștigat până acum de 5 ori Liga Campionilor, ultima dată în 2013, în timp ce PSG ajunge pentru prima dată în ultimul act al celei mai tari competiții intercluburi din lume.

Tot astăzi s-au desfășurat meciurile primei etape preliminare a viitorului sezon al Ligii Campionilor. Sheriff Tiraspol a învins campioana Luxemburgului, Fola Esch, cu 2-0. Golurile au fost marcate de Anatole Abang (36) și Andrej Lukic (81). În runda următoare, Sheriff va întâlni campioana Azerbaidjanului, Qarabag. Meciul de la Baku va avea loc pe 26 august.

© REUTERS / POOLSoccer Football - Champions League Semi Final - Olympique Lyonnais v Bayern Munich - Jose Alvalade Stadium, Lisbon, Portugal - August 19, 2020 Bayern Munich's Robert Lewandowski scores their third goal, as play resumes behind closed doors following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) Franck Fife/Pool via REUTERS
1/3
© REUTERS / POOLSoccer Football - Champions League Semi Final - Olympique Lyonnais v Bayern Munich - Jose Alvalade Stadium, Lisbon, Portugal - August 19, 2020 Bayern Munich's Robert Lewandowski misses a chance to score, as play resumes behind closed doors following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) Miguel A. Lopes/Pool via REUTERS
2/3
© REUTERS / POOLSoccer Football - Champions League Semi Final - Olympique Lyonnais v Bayern Munich - Jose Alvalade Stadium, Lisbon, Portugal - August 19, 2020 Bayern Munich's Serge Gnabry celebrates scoring their second goal with teammates, as play resumes behind closed doors following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) Franck Fife/Pool via REUTERS
3/3
1/3
2/3
3/3

Într-o altă partidă, CFR Cluj a trecut în deplasare de Floriana (Malta), cu 2-0. Cestor și Golofca au punctat pentru campioana României în repriza secundă. În runda a doua, echipa antrenată de Dan Petrescu va juca acasă cu Dinamo Zagreb.

Primul meci din semifinală: PSG - RB Leipzig

Campioana Franței, Paris Saint-Germain a făcut spectacol în prima semifinală a Ligii Campionilor.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel a surclasat-o pe Leipzig (Germania), cu scorul 3-0. Golurile au fost marcate de Marquinhos (minutul 13), Di Maria (42) și Bernat (56).

© REUTERS / POOLMeciul PSG-Leipzig din semifinala UEFA Champions League
Bayern se va duela cu PSG în finala Champions League 2020! - Sputnik Moldova-România
Meciul PSG-Leipzig din semifinala UEFA Champions League

Cel mai scump jucător din istoria fotbalului, Neymar a avut ghinion și în acest meci, brazilianul lovind de două ori bara. De partea cealaltă, Leipzig nu l-a putut învinge pe portarul Sergio Rico, care l-a înlocuit pe Keylor Navas, accidentat în sfertul de finală cu Atalanta.

© REUTERS / POOLMeciul de fotbal PSG-Leipzig
Meciul de fotbal PSG-Leipzig

PSG va juca în finala de duminică cu învingătoarea dintre Bayern Munchen și Olympique Lyon. A doua semifinală se va disputa miercuri seara, de asemenea în Portugalia. Germania are până acum 7 succese în Liga Campionilor, în timp ce Franța a câștigat această competiție doar prin Olympique Marseille, în 1993

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>