Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Știrea nopții: Simona Halep a scris istorie la Australian Open

© Sputnik / Алексей Филиппов / Accesați arhiva multimediaSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova-România
Primul sfert de finală de la turneul Australian Open le-a adus față în față pe Simona Halep și pe estoniana Anett Kontaveit.

BUCUREȘTI, 29 ian - Sputnik, Evan Răutu. Simona Halep a jucat în această noapte meciul din sferturile de finală de la Australian Open împotriva estonienei Anett Kontaveit.

Internaţional
Simona Halep aduce știrea dimineții

Jucătoarea română a făcut o demonstrație de forță la Melbourne, spulberându-și adversara cu un sec 6-1, 6-1, în numai 53 de minute - unul dintre cele mai rapide din istoria sferturilor celebrului turneu de Mare Șlem.

Halep a servit perfect, și a fost ”neobosită”, așa cum se menționează chiar pe contul oficial de Twitter al Australian Open.

Este cea de-a treia victorie a Simonei împotriva Anettei Kontaveit, cele două partide disputându-se în 2017.

În semifinale, pe Simona Halep o așteaptă un meci mult mai dificil, cu învingătoarea dintre Anastasia Pavlyuchenkova și Garbine Muguruza.