Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Simona Halep aduce știrea dimineții

© REUTERS / EDGAR SUSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova-România
După un meci dificil, cu multe reveniri, dar pe care l-a dominat în majoritatea timpului, Simona Halep aduce o veste bună

BUCUREȘTI, 27 ian - Sputnik, Evan Răutu. Meci dur pentru Simona Halep la Melbourne, în optimile de finală ale turneului Australian Open - primul turneu de Mare Şlem al anului.

După o oră şi 37 de minute, Halep, numărul trei mondial, a învins-o și s-a calificat în ”sferturi” cu 6-4, 6-4 pe belgianca Elise Mertens, cap de serie numărul 16. Înainte de această partidă, scorul era de 2-1 în favoarea româncei în meciurile directe cu belgianca de 24 de ani.

Societate
Cine va fi adversara Simonei Halep în optimi la Australian Open

În primul set, Halep a făcut break în al patrulea ghem (1-3), apoi Martens a câştigat trei ghemuri consecutive (4-3), Halep a egalat şi a reuşit un nou break câștigând setul cu 6-4, după alte două ghemuri cîștigate.

În al doilea set Halep a condus cu 3-0, dar Mertens a revenit la 3-2, apoi Halep a făcut 4-2, dar Martens a egala la 4-4. Halep a făcut imediat un break și a încheiat setul cu un ghem alb, pentru 6-4.

În sferturi Halep o va înfrunta pe câştigătoarea dintre estoniana Anett Kontaveit, cap de serie numărul 28, şi poloneza Iga Swiatek.