Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Cu ei ne mândrim: Tiberiu Uşeriu, românul care a câştigat cel mai dur maraton

© Facebook / Tiberiu UseriuTiberiu Useriu
Tiberiu Useriu - Sputnik Moldova-România
Este a treia victorie consecutivă pentru omul care a îndurat condiţii greu de imaginat. Ce i s-a întâmplat pe traseu.

BUCUREŞTI, 16 mart — Sputnik, Georgiana Arsene. România are motive serioase de mândrie, după ce Tiberiu Uşeriu a câştigat, pentru a treia oară consecutiv, Maratonul 6633 Arctic Ultra, considerat cel mai dur din lume. Deşi temperaturile extreme şi condiţiile meteo i-au tot pus piedici, Uşeriu nu a abandonat cursa.

Acesta a câştigat, ieri, cursa de plus 350 de mile, al atingând ultimul punct de control, Tuktoyaktuk, la scurt timp după ora locală 16.00.

Startul fusese luat de încă alţi trei români, dar aceştia au abandonat cursa în primele două zile.

Tiberiu Uşeriu a parcurs peste 380 de mile în mai puţin de 173 de ore, informează ştiripesurse.ro.

Sportivul a îndurat temperaturi extreme, a suferit degerături, umflături ale feţei, dar acestea nu au avut darul de a-l face să abandoneze. Tenace, românul a dus cursa până la capăt, în ciuda vremii vitrege.

Ambiţia şi curajul de care Uşeriu a dat dovadă nu au fost în zadar, el devenind singurul din lume cu trei titluri la activ. Menţionăm că s-a clasat pe prima poziţie la ediţiile din 2016 şi 2017.

În 2016, el a câştigat Maratonul 6633 Arctic Ultra în 173 de ore şi 40 de minute, înfruntând temperaturi chiar de minus 62 de grade Celsius. Atunci, alături de el, au mai luat startul doi români — Vlad Tănase şi Andrei Roşu care au terminat pe cea de-a treia poziţie.

La ediţia de anul trecut, din Canada, Uşeriu a câştigat cu timpul de 158, 25 ore.

La cursa din acest an, ceilalţi trei români care au luat startul — Polgar Levente, prima persoană cu dizabilităţi din lume care a fost acceptată, Florentina Iofcea şi Avram Iancu au abandonat cursa în primele două zile.

Nici unul din ceilalţi români, exceptându-l pe Uşeriu, nu a mai participat la acest maraton.

Ediţia din acest an este cea de-a zecea, startul fiind dat în data de 8 martie, de la Eagle Plains Hotel. Itinerarul a inclus atingerea Cercului Polar în primele 23 de mile. În total se parcurg 384 mile până la linia de sosire, asta însemnând o distanţă de aproximativ 617 kilometri, cu 57 mai mulţi decât anul trecut.