Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Situația din Grupa D a UCL după meciul Sheriff Tiraspol - Real Madrid

© REUTERS / GLEB GARANICHМатч между "Шерифом" и "Реалом" в Лиге чемпионов
Матч между Шерифом и Реалом в Лиге чемпионов - Sputnik Moldova-România, 1920, 25.11.2021
Pentru runda de dinaintea finalului fazei grupelor din UEFA Champions League din Cvartetul D, au fost determinați ambii participanți ai fazei de playoff a turneului principal de cluburi din Europa.
Real Madrid l-a învins pe Sheriff Tiraspol în cel de-al cincilea meci din faza grupelor UEFA Champions League (UCL)
Meciul de fotbal a avut loc miercuri, la Tiraspol și s-a încheiat cu scorul de 0:3 în favoarea oaspeților.

Primul gol încasat de Sheriff Tiraspol

Primul gol dintr-o lovitură liberă, în minutul 30, a fost marcat de fundașul oaspeților David Alaba.
© Sputnik / Mihai CarausJucătorii Real Madrid
Игроки мадридского Реала - Sputnik Moldova-România, 1920, 25.11.2021
Jucătorii Real Madrid

Al doilea gol înscris de Real Madrid

O altă minge în poarta lui Giorgos Athanasiadis a fost trimisă de mijlocașul Toni Kroos, în primul minut adăugat în prima repriză.
© Sputnik / Mihai CarausReal Madrid înscrie golul 2 în poarta lui Sheriff Tiraspol
Удар полузащитника Реала Тони Крооса, который привел ко второму голу в ворота Шерифа - Sputnik Moldova-România, 1920, 25.11.2021
Real Madrid înscrie golul 2 în poarta lui Sheriff Tiraspol

Golul de 0 la 3 în meciul Sheriff Tiraspol - Real Madrid (rezultat final)

Scorul a devenit devastator, de 0:3, în minutul 55, adus de atacantul oaspeților Karim Benzema.
© Sputnik / Mihai CarausReal Madrid înscrie golul 3 în meciul cu Sheriff Tiraspol
Нападающий Реала Карим Бензема празднует третий гол в ворота Шерифа - Sputnik Moldova-România, 1920, 25.11.2021
Real Madrid înscrie golul 3 în meciul cu Sheriff Tiraspol
Echipa gazdă a lansat apoi mai multe atacuri promițătoare în speranța unui „gol de prestigiu”. În minutul 68, Cristiano a lovit lemnul.
În minutul 87, Athanasiadis a reușit să nu rateze după ce a lovit de la mică distanță de la câțiva metri, iar după doar un minut a mai făcut o salvare.
Miercuri, înainte de meciul Sheriff-Real, Inter Milano l-a învins acasă pe Șahtar Donețk cu 2-0. Dubla a fost marcată de atacantul Edin Dzeko (minutele 61 și 67).
© Sputnik / Mihai CarausMeciul Sheriff Tiraspol - Real Madrid
Meciul Sheriff Tiraspol - Real Madrid

Situația din Grupa D a UCL

Astfel, după cinci runde, Real Madrid conduce Grupa D cu 12 puncte, Inter este pe locul doi (10 puncte), Sheriff rămâne pe locul trei (6 puncte), iar Șahtior închide clasamentul intermediar (1 punct).
În ultima rundă a fazei grupelor, Real și Inter vor concura pentru primul loc la Madrid pe 7 decembrie, iar Șahtior îl va găzdui pe Sheriff la Kiev în aceeași zi.

Sheriff spre Europa League

Real și Inter au ajuns deja în play-off-ul Ligii Campionilor, iar campioana actuală a Moldovei va juca în barajul Europa League. În conformitate cu noile reguli ale turneului, opt secunde în grupa Europa League și opt cluburi care au terminat pe locul al treilea în Liga Campionilor se vor întâlni în această etapă.
Tragerea la sorți va avea loc pe 13 decembrie la Nyon. Play-off-urile Europa League sunt programate pentru 17 și 24 februarie 2022.