Video
Materiale video

Echipa națională a Rusiei a câștigat sâmbătă, în prima divizie, finala ștafetei de Biatlon cu Tancuri de pe terenul de antrenament Alabino de lângă Moscova.
După cum puteți vedea în imagini, echipajele echipelor din Kazahstan, China, Azerbaidjan și Rusia au trecut patru cercuri pe cursa de obstacole, trăgând din tunul tancurilor, mitraliere coaxiale și antiaeriene. În total, trei echipaje din fiecare țară au participat la finala „Biatlonului cu tancuri”. Echipa rusă a finalizat ștafeta în 1 oră și 36 de minute. Naționala chineză, care a ocupat locul al doilea, a parcurs traseul în 1 oră 44 de minute, iar medaliatii cu bronz din Kazahstan - în 2 ore și 3 minute.
Potrivit Ministerului Apărării al Federației Ruse, campionatul, care a avut loc în perioada 22 august - 4 septembrie, a implicat 19 echipe naționale ale țărilor participante, împărțite în două divizii.
Prima divizie a inclus 11 echipe din Rusia, Uzbekistan, China, precum și echipele naționale din Belarus, Azerbaidjan, Kazahstan, Mongolia, Serbia, Venezuela, Siria și Vietnam. A doua divizie a fost reprezentată de echipele naționale din Kârgâzstan, Tadjikistan, Abhazia, Osetia de Sud, precum și de echipe din Laos, Myanmar, Qatar și echipa națională a Mali.