Video
Materiale video

Echipajul Federației Ruse a câștigat clasamentul individual la „biatlonul cu tancuri”

Echipajul Federației Ruse a câștigat clasamentul individual la „biatlonul cu Tancuri” din Alabino.
Echipajul Federației Ruse a câștigat miercuri clasamentul individual la „biatlonul cu Tancuri”.
Cursa echipajelor secundare din prima divizie a avut loc pe terenul de antrenament Alabino din regiunea Moscovei.
Fiecare echipaj a parcurs trei ture cu diferite tipuri de tragere: tun, mitralieră antiaeriană și o mitralieră coaxială PKT. Potrivit serviciului de presă al ARMI-2021, echipajul rus a depășit cursa cu obstacole în 19 minute 18 secunde.
În același timp, tancul a reușit să atingă o viteză de 83 de kilometri pe oră. Echipa din China a terminat pe locul doi cu un timp de 20 de minute 13 secunde, iar echipajul din Uzbekistan a ocupat locul al treilea - 22 de minute 35 de secunde
Potrivit Ministerului Apărării al Federației Ruse, 19 echipe naționale ale țărilor participante, împărțite în două divizii, sunt implicate în campionatul care se desfășoară în perioada 22 august - 4 septembrie.
Prima divizie a inclus 11 echipe din Rusia, Uzbekistan, China, precum și echipele naționale din Belarus, Azerbaidjan, Kazahstan, Mongolia, Serbia, Venezuela, Siria și Vietnam. A doua divizie este reprezentată de echipele naționale din Kârgâzstan, Tadjikistan, Abhazia, Osetia de Sud, precum și de echipe din Laos, Myanmar, Qatar și echipa națională din Mali.