Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Primul mesaj după victorie al lui Gigio, noul erou al Europei

© REUTERS / JOHN SIBLEYGianluigi Donnarumma, portarul echipei Italiei la EURO 2020
Gianluigi Donnarumma, portarul echipei Italiei la EURO 2020 - Sputnik Moldova-România, 1920, 12.07.2021
Abonare
Europa are o nouă campioană și un nou erou: Squadra Azzurra  are un nou erou – portarul Gianluigi Donnarumma. Ce mesaj a transmis Donnarumma după victorie
BUCUREȘTI, 12 iul – Sputnik. Presa mondială are în prim plan victoria Italiei în finala Campionatului European – pe Wembley, în fața unei Anglii dornice să revină în prim plan și motivată de un public extraordinar.
Finala EURO 2020: Anglia - Italia - Sputnik Moldova-România, 1920, 11.07.2021
Societate
Rezultatul meciului Anglia - Italia de la EURO 2020
Finala a fost decisă la penaltiuri – la fel ca alte partide ale turneului final – iar eroul meciului și al Campionatului e devenit portarul Gianluigi ”Gigio” Donnarumma, care a apărat două lovituri executate de englezi.
Pe scurt: Anglia a deschis scorul prin Luke Shaw, în minutul 2 - cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Campionat European.
Italienii au egalat abia în minutul 67, stabilind un alt record – marcatorul, Bonucci, este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro, cu cei 34 de ani și 71 de zile ai săi.
Prelungirile nu au adus nici un gol, așa că s-a trecut la loviturile de departajare.
Pentru Italia au înscris Berardi, Bonucci şi Bernardeschi - și au ratat Belotti şi Jorginho.
Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire, au ratat Rashford, Sancho şi Saka.
Astfel – scor final Italia - Anglia 4-3 (1-1, 1-1, 0-1).
© REUTERS / MICHAEL REGANVictoria Italiei la EURO 2020
Victoria Italiei la EURO 2020 - Sputnik Moldova-România, 1920, 20.07.2021
Victoria Italiei la EURO 2020
Reprezentativa Italiei a câştigat, duminică seară, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare.
Eroul meciului, portarul de 22 de ani al lui Milan, Gianluigi Donnarumma, este elogiat de presa internațională:
”Italia cucereşte Europa cu Donnnarumma”, scrie cotidianul Marca, ”Donnarumma duce Italia în văzduh”, titrează ”As”.
© REUTERS / PAUL ELLISVictoria Italiei la EURO 2020: Portarul Donnarumma apără
Victoria Italiei la EURO 2020: Portarul Donnarumma apără - Sputnik Moldova-România, 1920, 20.07.2021
Victoria Italiei la EURO 2020: Portarul Donnarumma apără
Primul mesaj transmis de Gigio Donnnarumma pe pagina de socializare a fost:
”Campionii Europei! Mândri că am dăruit zâmbetul tuturor italienilor și că am trăit alături de fanii noștri extraordinari multe ”Nopți magice” – continuat cu un ”haștag” pe măsura evenimentului – ”Renașterea Albastră”.
Al doilea mesaj este scurt și sec – dar este cel pe care îl așteaptă milioane de italieni: ”Acasă cu noi”, a scris Gigio Donnarumma, fotografiindu-se sărutând trofeul câștigat de Italia.