Foto
Imagini foto de la evenimente de ultimă oră, cu personalități și de actualitate, poze cu natura și de la competiții sportive, culturale

Anglia s-a calificat în finala UEFA EURO 2020 - imagini memorabile

Selecționata Angliei a învins-o pe cea a Danemarcei în jocul din semifinala Campionatului european de fotbal Euro 2020, care s-a desfășurat miercuri seara pe stadionul Wembley din Londra.
Anglia a învins Danemarca cu scorul de 2:1 în minutele de prelungiri, în meciul din cea de-a doua semifinală din cadrul UEFA EURO 2020.
Scorul după cele două reprize de joc de câte 90 de minute a fost de 1:1, motiv pentru care partida de fotbal a fost prelungită cu încă două reprize a câte 15 minute. Nu s-a ajuns la loviturile de departajare, întrucât Anglia a marcat din penalty un gol împotriva selecționatei Danemarcei.
În prelungiri, în minutul 102, arbitrul olandez Danny Makkeli a dictat extrem de ușor penalti la o intervenție a lui Joackim Maehle asupra lui Raheem Sterling. A fost cerut și verdictul VAR, dar decizia a fost păstrată.
Eroul meciului, portarul danez Kasper Schmeichel a respins, dar în față, iar Harry Kane a trimis mingea în poartă.
Au evoluat următoarele echipe:
Campionatul European de Fotbal - 2021-1/2 - Sputnik Moldova-România, 1920, 05.07.2021
Internaţional
Rezultatele meciurilor din semifinale UEFA EURO 2020
Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Show - Phillips, Rice (Henderson '95) - Saka (Grealish '69, Trippier '106), Mount (Foden '95), Sterling - Kane. Selecţioner Gareth Southgate;
Danemarca: Schmeichel - Christensen (Andersen '79), Kjaer, Vestergaard (Wind '105) - Stryger Larsen (Waas '67), Hojbjerg, Delaney (Jensen '88), Maehle - Braithwaite, Dolberg (Norgaard '67), Damsgaard (Poulsen '67). Selecţioner Kasper Hjulmand.
Cartonaşe galbene: Maguire '49 / Waas '72.
Arbitri: Daniel Makkelie - Hessel Steegstra şi Jan de Vries (Olanda) - Ovidiu Haţegan (România);
Arbitri VAR: Pol van Boekel (Olanda), Christian Gittelmann (Germania), Pawel Gil (Polonia).

© REUTERS / Laurence Griffiths Fotbaliștii din Anglia după un gol împotriva Danemarcei la Euro 2020
Fotbaliștii din Anglia după un gol împotriva Danemarcei la Euro 2020 - Sputnik Moldova-România
1/15
Fotbaliștii din Anglia după un gol împotriva Danemarcei la Euro 2020
© REUTERS / Henry Nicholls Fanii Angliei după meciul echipei lor împotriva Danemarcei la Euro 2020 la Londra
Fanii Angliei după meciul echipei lor împotriva Danemarcei la Euro 2020 la Londra - Sputnik Moldova-România
2/15
© REUTERS / Liselotte Sabroe / Ritzau ScanpixFotbalist al selecționatei Danemarcei după ce echipa sa a pierdut în semifinala Euro 2020 în fața Angliei
Fotbalist al selecționatei Danemarcei după ce echipa sa a pierdut în semifinala Euro 2020 în fața Angliei - Sputnik Moldova-România
3/15
© REUTERS / Frank Augstein Soccer Football - Euro 2020 - Semi Final - England v Denmark - Wembley Stadium, London, Britain - July 7, 2021 Britain's Prime Minister Boris Johnson with his wife Carrie Johnson in the stands before the match
Soccer Football - Euro 2020 - Semi Final - England v Denmark - Wembley Stadium, London, Britain - July 7, 2021 Britain's Prime Minister Boris Johnson with his wife Carrie Johnson in the stands before the match  - Sputnik Moldova-România
4/15
© REUTERS / Justin TallisFotbalist al Angliei după golul împotriva Danemarcei la Euro 2020
Fotbalist al Angliei după golul împotriva Danemarcei la Euro 2020 - Sputnik Moldova-România
5/15
Fotbalist al Angliei după golul împotriva Danemarcei la Euro 2020
© AFP 2024 / Carl RecineFotbalist al echipei Angliei, în meciul împotriva Danemarcei la Euro 2020
Fotbalist al echipei Angliei, în meciul împotriva Danemarcei la Euro 2020 - Sputnik Moldova-România
6/15
Fotbalist al echipei Angliei, în meciul împotriva Danemarcei la Euro 2020
© AP Photo / Justin TallisPortarul Angliei în timpul golului Danemarcei UEFA EURO 2020
Portarul Angliei în timpul golului Danemarcei UEFA EURO 2020 - Sputnik Moldova-România
7/15
Portarul Angliei în timpul golului Danemarcei UEFA EURO 2020
© REUTERS / Henry NichollsFanii Angliei după meciul echipei lor împotriva Danemarcei la Euro 2020 la Londra
8/15
© AFP 2024 / Andy Rain Jucători ai echipelor de fotbal ale Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020
Jucători ai echipelor de fotbal ale Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020 - Sputnik Moldova-România
9/15
© REUTERS / Frank AugsteinAntrenorul selecționatei de fotbal a Angliei, Gareth Southgate, în timpul meciului Anglia-Danemarca UEFA Euro 2020
Antrenorul selecționatei de fotbal a Angliei, Gareth Southgate, în timpul meciului Anglia-Danemarca UEFA Euro 2020 - Sputnik Moldova-România
10/15
© REUTERS / Andy RainFotbalist al Angliei după ce a câștigat Euro 2020 împotriva Danemarcei
Fotbalist al Angliei după ce a câștigat Euro 2020 împotriva Danemarcei - Sputnik Moldova-România
11/15
Fotbalist al Angliei după ce a câștigat Euro 2020 împotriva Danemarcei
© REUTERS / Justin TallisJucători de fotbal din Anglia și Danemarca în timpul meciului de la Euro 2020
Jucători de fotbal din Anglia și Danemarca în timpul meciului de la Euro 2020 - Sputnik Moldova-România
12/15
Jucători de fotbal din Anglia și Danemarca în timpul meciului de la Euro 2020
© REUTERS / Paul Ellis Fotbaliștii din Anglia după un gol împotriva Danemarcei la Euro 2020
13/15
© AP Photo / Laurence GriffithsJucători de fotbal ai selecționatelor Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020
Jucători de fotbal ai selecționatelor Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020 - Sputnik Moldova-România
14/15
© AP Photo / Justin TallisJucători de fotbal ai selecționatelor Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020