Știrea nopții: calificare dramatică în semifinala de la Londra - EURO 2020

© Photo : Facebook/Nazionale Italiana di CalcioNazionale Italiana di Calcio
Nazionale Italiana di Calcio - Sputnik Moldova-România, 1920, 07.07.2021
După o semifinală tensionată, naționala de fotbal a Italiei s-a calificat în finala EURO 2020 după victoria în fața echipei Spaniei.
BUCUREȘTI, 7 iul – Sputnik. Aseară, pe stadionul Wembley din Londra, Italia s-a calificat în finala EURO 2020 după victoria la penaltiuri în fața Spaniei.
Germany: Italian and Belgian football fans party in Munich ahead of Euros match - Sputnik Moldova-România, 1920, 03.07.2021
Video
Germania: fanii fotbalului italian și belgian petrec la München înainte de meci
După 90 de minute scorul a fost 1-1 (0-0), scorul fiind păstrat și după prelungiri. După loviturile de departajare Italia a învins cu cu scorul de 4-2.
În a doua semifinală, care se va juca azi, tot pe Wembley, Anglia va înfrunta revelația turneului, Danemarca.
Finala va avea loc duminică, 11 iulie 2021, începând cu ora 22.00.
***
În meciul de aseară, scorul a fost deschise de Italia, în minutul 60, prin Federico Chiesa. Spania a egalat în minutul 80, prin Alvaro Morata.
Seria de penaltiuri a început cu Andrea Belotti, care a marcat pentru Italia, iar Gerard Moreno a egalat pentru Spania: 1-1. A urmat Leonardo Bonucci, marcând pentru Italia, iar Thiago Alcantara a egalat pentru Spania: 2-2.
După ce Federico Bernardeschi a marcat al treilea gol  pentru Italia, Alvaro Morata a ratat pentru Spania: 3-2. Punctul decisiv a fost adus la lovitura următoare, când Jorginho l-a învins pe Simón, aducând victoria Italiei și calificarea în finala Euro 2020.