Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Sferturile Euro 2020, stabilite după ultima calificare

© REUTERS / Guglielmo MangiapaneЖенщина у логотипа ЕВРО-2020 в Риме
Женщина у логотипа  ЕВРО-2020 в Риме  - Sputnik Moldova-România, 1920, 30.06.2021
Abonare
După calificarea dramatică a Ucrainei, s-au definitivat sferturilor și programul după care se vor derula meciurile din sferturi și semifinale
BUCUREȘTI, 30 iun – Sputnik. Golul marcat în ultimul minut al prelungirilor a trimis Ucraina în sferturile de finală Euro 2020.
Campionatul European de Fotbal - 2021-1/8 - Sputnik Moldova-România, 1920, 26.06.2021
Grafică Info
Rezultatele meciurilor din optimile de finală de la EURO 2020
Pe Stadionul Hampden Park din Glasgow, Ucraina a învins cu scorul 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, Suedia. Golul victoriei a fost marcat de Dovbik în minutul 120+1.
Golurile au fost marcate de  Forsberg '43 pentru Suedia, respectiv Zincenko '27 și  Dovbik '120+1 pentru Ucraina selecționerului Andrii Şevcenko.
Astfel, Ucraina va juca în sferturi cu Anglia, care a trecut de Germania, scor 2-0.