Lovitură de teatru în finala Europa League!

© Sputnik / Владимир Песня / Accesați arhiva multimediaФутбол.
Футбол. - Sputnik Moldova-România, 1920, 27.05.2021
Surpriză totală în finala Europa League la fotbal, după o partidă cu un deznodământ unic în istoria competiției!

BUCUREȘTI, 27 mai – Sputnik. Surpriza uriașă s-a produs, miliardarii de la Manchester United au fost învinși de outsiderul Villarreal, care a cucerit astfel trofeul Europa League. Culmea, Villarreal se află acum în campionatul Spaniei doar pe locul 7!

Диего Марадона - Sputnik Moldova-România, 1920, 27.11.2020

Victoria s-a decis la loviturile de departajare, la finanalul celor 90 de minute și al prelungirilor scorul fiind egal, 1 – 1.

La finalul panalty-urilor: Villarreal CF – Manchester United: 11 – 10. La pauza primei reprize regulamentare a fost 1 – 0, la finalul celor 90 de minute 1-1. În minutul 120,  după prelungiri 1-1.

Finalul este unic însă în istoria competiției, prin reușita eroului meciului, portarul argentinian al Villarreal, Geronimo Rulli, care mai întâi a transformat penalty-ul său şi apoi a apărat lovitura executată de portarul englezilor, celebrul David de Gea!

Scorul a fost deschis de spanioli în minutul 29, prin Gerard Moreno, Manchester United egalând prin uruguayanul Edinson Cavani după pauză, în minutul 55.

***

Echipele care au evoluat:

Meciul de fotbal CSKA Sofia - CFR Cluj - Sputnik Moldova-România, 1920, 22.10.2020
Societate
Europa League: Rezultatul meciului CSKA Sofia - CFR Cluj

Villarreal: 13. Geronimo Rulli - 8. Juan Foyth (2. Mario Gaspar, 88), 3. Raul Albiol (căpitan), 4. Pau Torres, 24. Alfonso Pedraza (18. Alberto Moreno, 88) - 5. Daniel Parejo, 25. Etienne Capoue (12. Daniel Raba, 120+3), 14. Manu Trigueros (23. Moi Gomez, 77) - 7. Gerard Moreno, 9. Carlos Bacca (19. Francis Coquelin, 60), 30. Yeremi Pino (17. Paco Alcacer, 77). Antrenor: Unai Emery.

Rezerve neutilizate: 1. Sergio Asenjo - 6. Ramiro Funes Mori, 15. Pervis Estupinan, 20. Ruben Pena, 21. Jaume Costa, 34. Fernando Nino.

Manchester United: 1. David de Gea - 29. Aaron Wan-Bissaka (8. Juan Mata, 120+3), 2. Victor Lindeloef, 3. Eric Bailly (38. Axel Tuanzebe, 116), 23. Luke Shaw - 6. Paul Pogba (21. Daniel James, 116), 39. Scott McTominay (27. Alex Telles, 90+3) - 11. Mason Greenwood (17. Fred, 100), 18. Bruno Fernandes (căpitan), 10. Marcus Rashford - 7. Edinson Cavani. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

Rezerve neutilizate: 13. Lee Grant, 26. Dean Henderson - 5. Harry Maguire, 19. Amad Diallo, 31. Nemanja Matic, 33. Brandon Williams, 34. Donny van de Beek.

Cartonaşe galbene: Capoue (54), Bailly (82), Foyth (84), Cavani (113).

Alte date:

Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Cyril Gringore (toţi din Franţa); al patrulea oficial: Slavko Vincic (Slovenia)

Arbitru video: Francois Letexier (Franţa); arbitri asistenţi video: Jerome Brisard, Benjamin Pages (ambii din Franţa), Pol van Boekel (Olanda)