Rezultat surpriză Naomi Osaka - Serena Williams

© AP Photo / Kirsty WigglesworthТеннисистка Серена Уильямс на Уимблдонском турнире в Лондоне
Теннисистка Серена Уильямс на Уимблдонском турнире в Лондоне - Sputnik Moldova-România, 1920, 18.02.2021
După victoria cu Simona Halep, marea campioană Serena Williams a întâlnit-o pe japoneza Naomi Osaka – meciul s-a încheiat acum câteva minute.

BUCUREȘTI, 18 feb – Sputnik. Drumul spre egalarea recordului istoric de 24 de titluri de Grand Slam al americancei Serena Williams s-a întrerupt pentru moment.

Simona Halep şi Serena Williams - Sputnik Moldova-România, 1920, 16.02.2021
Surpriză în meciul Simona Halep - Serena Williams!

Japoneza Naomi Osaka a învins-o pe super atleta de 39 de ani – și este prima jucătoare calificată în finala de la Australian Open.

Naomi Osaka a obținut o victorie clară în semifinala cu Serena Wiliams, în două seturi, cu scorul de 6-3, 6-4.

Williams a început la fel ca în meciul cu Halep, conducând cu 2-0, dar japoneza a egalat imediat, ducând apoi scorul la 5-2. Al doilea set a fost câștigat la pas de Osaka, după un prim break realizat imediat după reluare.

Serena Williams a făcut multe duble greșeli – acesta a fost unul dintre motivele înfrângerii formidabilei campioane.