© Photo : Facebook / ACF FiorentinaJuventus, umilită de Fiorentina
Juventus, umilită de Fiorentina - Sputnik Moldova-România
Juventus își îngreunează șansele de a câștiga al 10-lea titlu consecutiv în Serie A. Echipa lui Cristiano Ronaldo a încheiat anul în genunchi, fiind spulberată cu 0-3 de Fiorentina, chiar pe propria arenă.

CHIȘINĂU, 23 dec – Sputnik. Ultima dată când Juventus a pierdut cu 0-3 un meci jucat acasă în campionat a fost în urmă cu mai bine de un deceniu, pe 10 ianuarie 2010, când torinezii cedau în fața lui AC Milan. La finalul acelui sezon, 2010-2011, Juventus termina doar pe locul șapte în Serie A, campionatul fiind câștigat de AC Milan, ultima echipă care a cucerit ”Scudetto” înaintea seriei incredibile a torinezilor.

Fiorentina a deschis scorul încă din minutul 3, prin Vlahovic, iar Juventus a evoluat în inferioritate numerică din minutul 18, când Cuadrado a fost eliminat. În partea secundă, oaspeții au punctat prin autogolul lui Alex Sandro (76) și reușita lui Caceres (81).

Juve nu mai pierduse de 11 meciuri oficiale la rând. Ultima înfrângere data din 28 octombrie, când Barcelona s-a impus cu 2-0, tot la Torino. Înfrângerea cu Fiorentina este prima din actuala stagiune în Serie A. ”Bătrâna Doamnă” pierduse ultima dată pe 1 august, cu Roma, într-o partidă fără miză, din ultima etapă a campionatului trecut.

Pentru înfrângerea de aseară, conducerea lui Juve dă vina pe arbitrul Federico La Penna. Vicepreședintele Pavel Nedved a rămas la stadion doar până în minutul 77, când scorul era 2-0 pentru Fiorentina. Cehul a fost nemulțumit de o decizie a arbitrului, care nu a acordat penalty la un duel între Bernardeschi și portarul Dragowski. Nedved a părăsit furios arena, făcând semn că s-a săturat. Conducerea lui Juve a reproșat arbitrului că nu a dictat mai multe lovituri libere, cel mai faultat fiind Cristiano Ronaldo.

Presa italiană îl critică și pe antrenorul Andrea Pirlo, care a debutat în acest an în calitate de tehnician. Neavând experiența necesară, campionul mondial din 2006 ar putea fi demis la finalul sezonului. Asta pentru că Juve se află abia pe locul 4, cu 24 de puncte. Liderul AC Milan, care are 31 de puncte, va juca în această seară cu Lazio.

Rivalul lui Cristiano Ronaldo, Leo Messi a făcut un meci foarte bun pentru Barcelona în duelul cu Real Valladolid. Argentinianul a stabilit scorul final de 3-0 și a ajuns la 644 de goluri înscrise pentru un singur club. Messi l-a depășit astfel pe legendarul Pele. Brazilianul punctase de 643 de ori pentru Santos, în perioada 1957- 1975.