Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© Inquam Photos / Sabin CirstoveanuFC FCSB
FC FCSB - Sputnik Moldova-România
FCSB și Sepsi Sf. Gheorghe au remizat, scor 1-1, în etapa a 15-a din Liga 1. În pofida remizei, formația antrenată de Toni Petrea va încheia anul 2020 pe primul loc.

CHIȘINĂU, 21 dec – Sputnik. Duelul celor mai ofensive formații din Liga 1 s-a disputat la Mogoșoaia, după ce Arena Națională a intrat din nou în reparații. FCSB a deschis scorul în minutul 30, prin fundașul central Iulian Cristea, care a înscris cu o lovitură de cap. Oaspeții au replicat rapid, prin Fofana, în minutul 37. Mijlocașul din Guinea a șutat precis de la marginea careului de 16 metri.

La pauza meciului, între cele două echipe s-a iscat un conflict, după ce antrenorul celor din Sfântu Gheorghe, Leo Grozavu, i-ar fi înjurat pe jucătorii de la FCSB.

Nervos, antrenorul lui FCSB, Toni Petrea, i-a făcut observație arbitrului Horațiu Feșnic. Tehnicianul bucureștenilor i-a reproșat centralului atât faptul că a tolerat intrările dure ale oaspeților, cât și că nu l-a sancționat pe Grozavu. ”Nu se poate așa ceva”, striga Toni Petrea. În cele din urmă, Grozavu a fost eliminat și nu a mai revenit de la cabine.

”A fost o chestie care din partea jucătorului nu era normal, și Leo i-a spus să tacă din gură, să nu spună el anumite cuvinte pe care nu pot să le reproduc. Și asta a auzit arbitrul și a dat cartonașe”, a explicat antrenorul secund a lui Sepsi, Robert Ilyes.

”Nu vreau să vorbesc despre conflictul cu Leo Grozavu. A fost ceva mai grav de înjurătură. Sperăm să terminăm pe primul loc. Ne vom pregăti bine în această pauză și, după cum știm, fotbalul îți dă, dacă muncești”, a declarat fundașul lui FCSB, Valentin Crețu.

FCSB încheie anul cu 34 de puncte și cea mai bună ofensivă din campionat, 37 de goluri. Sepsi e pe locul 4, cu 27 de puncte și are șanse tot mai mari să prindă play-off-ul la finalului sezonului.

Într-o altă partidă, Astra a învins-o în deplasare pe UTA Arad, cu 6-0. Constantin Budescu a înscris un hat-trick.

Marți, se joacă derby-ul etapei a 15-a, CFR Cluj - Universitatea Craiova. Meciul va începe de la ora 21:00 și va fi transmis de Digi Sport 1. Craiova are 31 de puncte, în timp ce CFR – 30.