© Photo : Facebook / FC BarcelonaRatare incredibilă pentru Griezmann
Ratare incredibilă pentru Griezmann - Sputnik Moldova-România
Abonare
Barcelona a câștigat cu emoții meciul cu Real Sociedad, din etapa a 19-a din La Liga. Golurile Barcelonei în meciul cu Real Sociedad au fost marcate de Jordi Alba și Frankie de Jong.

CHIȘINĂU, 17 dec – Sputnik. Atacantul pentru care Barcelona a plătit 120 de milioane de euro, Antoine Griezmann, pare incapabil să înscrie şi din 2 metri de poartă, când e mai greu să ratezi. Francezul de 29 de ani a primit o minge ideală, în fața porţii, la care trebuia doar să pună latul pentru a marca.

Griezmann a fost primul fotbalist scos de pe teren de antrenorul Ronald Koeman, în minutul 66. În locul său a fost introdus portughezul de 20 de ani, Trincao. Spre norocul lui Griezmann, care a avut acea ratare monumentală la începutul părţii secunde, la 2-1 pentru Barcelona, scorul a rămas neschimbat până la final, iar catalanii au urcat pe locul 5, având cu 6 puncte mai puțin ca liderul Atletico Madrid. Golurile Barcelonei în meciul cu Real Sociedad au fost marcate de Jordi Alba și Frankie de Jong.

Nu a strălucit nici Cristiano Ronaldo, care a ratat un penalty pentru Juventus, iar ”Bătrâna Doamnă” n-a reușit decât un 1-1 acasă cu Atalanta, în etapa a 12-a din Serie A.

Inter s-a impus cu 1-0 în derby-ul cu Napoli, și pune presiune pe rivala AC Milan de care s-a apropiat la un singur punct. Romelu Lukaku a marcat golul victoriei din penalty în minutul 73.

În Anglia s-a jucat derby-ul primelor două clasate, Liverpool și Tottenham. ”Cormoranii” s-au impus cu 2-1 grație golului înscris de Firmino în ultimul minut. Brazilianul a marcat cu o lovitură de cap în urma unui corner. Liverpool s-a distanțat astfel la 3 puncte de Tottenham în fruntea clasamentului.

Într-o altă partidă, Arsenal a remizat cu Southmapton și se află abia pe locul 15 în Premier League.