Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© Inquam Photos / Manases SandorMeciul de fotbal intre echipele FC CFR 1907 Cluj Napoca si FCSB
Meciul de fotbal intre echipele FC CFR 1907 Cluj Napoca si  FCSB - Sputnik Moldova-România
CFR Cluj a învins-o pe FCSB, cu 2-0, în derby-ul etapei a 13-a din Liga 1. Liderul campionatului României a suferit prima înfrângere după 7 victorii consecutive.

A fost un meci care a avut de toate: execuții spectaculoase, un penalty acordat și altul neacordat, o bară, gafe și 12 cartonașe galbene, dintre care 9 în dreptul ardelenilor. Cu toate acestea, soarta partidei putea fi alta dacă arbitrul Istvan Kovacs vedea hențul în careu al lui Camoa, din minutul 2. Le-a dat în schimb un penalty meritat clujenilor în minutul 34. Ciprian Deac l-a învins pe Daniel Vlad de la punctul cu var. Campioana în exercițiu și-a majorat avantajul în minutul 73, când Valentin Costache a profitat de o gafă uriașă a lui Darius Olaru.

FCSB are cel mai bun atac din acest sezon, cu 34 de goluri marcate, adică mai mult decât dublu față de cele 16 ale ardelenilor, care au însă cea mai bună defensivă, la egalitate cu Universitatea Craiova, ambele cu câte 6 goluri primite. Cele 34 de reușite ale FCSB-ului reprezintă o medie de peste 3 goluri pe meci, însă cu CFR nu a reușit să înscrie. În plus, partida cu CFR Cluj este prima în care FCSB nu a marcat în acest campionat.

Antrenorul celor de la CFR, Edi Iordănescu a recunoscut că în acest joc a pus accept pe cele trei puncte, nu și pe aspectul jocului: ”Sunt genul de antrenor căruia îi place fotbalul activ, în care echipa mea să controleze jocul. Au fost multe momente când n-am putut să facem acest lucru, suntem obosiți, consumați. Important că am câștigat”, a declarat Edi Iordănescu.

”Este o înfrângere dureroasă. Am controlat meciul în cea mai mare parte, însă experiența celor de la CFR și-a spus cuvântul. Este un sentiment neplăcut, trebuie să trecem peste și să obținem maximul din ultimele două meciuri. Nu vrea să vorbesc despre arbitraj, îi las pe cei care sunt în măsură. Sunt prea supărat ca să deschid subiectul ăsta”, a afirmat antrenorul lui FCSB, Toni Petrea.

FCSB poate pierde fotoliul de lider la finalul rundei, dacă Craiova o va învinge luni pe UTA. CFR completează podiumul, cu 3 puncte mai puțin ca FCSB, care nu poate câștiga în Gruia de 6 ani.