Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© REUTERS / ARND WIEGMANNYoung Boys - CFR Cluj
Young Boys - CFR Cluj - Sputnik Moldova-România
Abonare
CFR Cluj a ratat dramatic calificarea în șaisprezecimile Ligii Europa, după un meci de coșmar cu Young Boys! Elvețienii s-au impus pe teren propriu cu 2-1, dar campioana României a condus cu 1-0 până în minutul 90+4!

CFR avea nevoie de victorie și a atacat în prima repriză. Păun, Deac și Rondon au ratat ocaziile primei reprize. Clujenii au continuat să spere și în partea a doua, iar golul a venit în minutul 84. Croatul Gabriel Debeljuh a trimis în poartă o minge expediată în bară de Rondon, în urma unei faze suspecte de ofsaid.

Bucuria ardelenilor nu a durat mult. În minutul 90+1, Bălgrădean a fost eliminat după ce a protestat în urma unui penalty acordat de centralul francez Benoit Bastien. Sandomierski a intrat în locul său, dar nu a putut apăra lovitura de la 11 metri executată de Nsame. Același Nsame a fost trimis mai devreme la cabine în urma unui fault asupra lui Burcă. Chiar și așa, tot elvețienii au înscris. Elia și Gaudino au scăpat singuri cu Sandomierski, iar ultimul a stabilit scorul final, 2-1 pentru Young Boys, care merge în șaisprezecimile Europa League. În minutul 90+8 la CFR a fost eliminat și Djokovic.

Grupa A a fost câștigată de AS Roma, care a pierdut în ultimul meci în fața lui CSKA Sofia, cu 1-3.

”Suntem prea mici. Suntem români, probabil de asta a dat penalty. Nu mai putem întoarce rezultatul acum. În rândul echipei, în rândul României e mare dezamăgire. Nu meritam să pierdem această calificare, dar arbitrul a făcut asta, a făcut să o pierdem. Ce schimb de replici să am cu el? Mi-a dat roșu direct, deși n-am apucat să ajung la el. Mi-a zis că pentru proteste. Dar i-am zis 'ce proteste, că nici n-am ajuns la tine. Eu așa cred, că suntem prea mici pentru Europa. Trebuia să meargă Elveția, nu România. Eu zic că, după aspectul jocului, merita CFR Cluj să meargă mai departe, nu ei”, a declarat portarul Cristian Bălgrădean.

În schimb, Ianis Hagi a înscris pentru Rangers în meciul cu Lech Poznan, scor 2-0. Fiul lui Gheorghe Hagi a împins mingea în plasă de pe linia porții, după ce balonul a lovit transversala.