Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© REUTERS / CHARLES PLATIAU рефери Овидиу Хатеган и Демба Ба из Истанбул Башакшехир
 рефери Овидиу Хатеган и Демба Ба из Истанбул Башакшехир - Sputnik Moldova-România
Abonare
Arbitrul român Sebastian Colțescu a provocat un scandal uriaș în Liga Campionilor, în timpul meciului PSG - Istanbul Bașakșehir.

Arbitrul de rezervă a fost acuzat că a folosit cuvântul ”negru” atunci când i-a comunicat centralului Ovidiu Hațegan să-l dea afară pe Pierre Webo, antrenorul secund al campioanei Turciei.

Demba Ba a fost cel care a reacționat imediat. ”De ce ai zis negru? De ce?! Te-am auzit spunând asta! De ce nu spui ”acest tip alb”, când vorbești despre el, spui doar acest tip? Ascultă-mă! De ce atunci când menționezi ”un tip negru”, trebuie să spui ”acest tip negru”?”, a răbufnit Demba Ba, care era pe banca de rezerve.

​Faza s-a consumat în minutul 13, la scorul de 0-0. Peste 8 minute, ambele echipe au părăsit terenul și meciul a fost întrerupt.

© REUTERS / CHARLES PLATIAUScandal în meciul PSG - Istanbul Bașakșehir.
Scandal în meciul PSG - Istanbul Bașakșehir.

Imediat, Ovidiu Hațegan s-a consultat cu observatorul UEFA. Jucătorii lui PSG s-au solidarizat cu adversarii lor, dar apoi au anunțat că vor să continue partida. Dar Bașakșehir a refuzat să revină pe teren și riscă să piardă meciul la masa verde. Ei ar fi acceptat să reia jocul dar cu condiția ca Sebastian Colțescu să nu mai oficieze în calitate de arbitru de rezervă.

La Istanbul Bașahșehir este legitimat moldoveanul Alexandru Epureanu, dar el nu a fost trecut pe foaia de joc la meciul de la Paris.