Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

© REUTERS / ALBERT GEAChampions League - Group G - FC Barcelona v Juventus - Camp Nou, Barcelona, Spain
Champions League - Group G - FC Barcelona v Juventus - Camp Nou, Barcelona, Spain  - Sputnik Moldova-România
Juventus se răzbună cu vârf şi îndesat pe Barcelona, scor 3-0, chiar pe Nou Camp. Italienii aveau nevoie de acest scor pentru a termina grupa pe primul loc și l-au obținut.

În tur, la sfârşitul lunii octombrie, Barcelona a făcut unul dintre cel mai bune meciuri ale sale din acest sezon. Catalanii au învins fără emoţii, cu 2-0, într-un meci în care nu jucase Cristiano Ronaldo, nerefăcut după ce se infectase cu coronavirus.

Marţi seara lucrurile au stat cu totul diferit. Ronaldo a jucat, fiind primul duel al său cu marele său rival Messi, după plecarea de la Real Madrid. Portughezul a deschis scorul în minutul 13, când a transformat o lovitură de la 11 metri. McKennie a dublat avantajul 7 minute mai târziu, iar scorul final a fost stabilit de același Ronaldo, în minutul 52, tot după transformarea unui penalty. Cu această dublă, Ronaldo a ajuns la 20 de goluri în 34 de meciuri în poarta Barcelonei.

Partida de pe Nou Camp a fost aşteptată cu foarte mare interes şi datorită duelului Messi - Cristiano Ronaldo. Înaintea începerii meciului, cei doi fotbalişti s-au întâlnit la mijlocul terenului, iar portughezul a fost cel care i-a întins primul mâna rivalului său. Messi a răspuns salutului, iar cei doi fotbalişti s-au îmbrăţişat şi au schimbat câteva vorbe.

Juventus a pus capăt astfel unei serii de 38 de meciuri fără eșec pe teren propriu în Liga Campionilor a Barcelonei care dura din 2013.

În cealaltă partidă a grupei G, Dinamo Kiev a ieșit cu capul sus din Liga Campionilor. Formația lui Mircea Lucescu a învins Ferencvaros, cu 1-0, și a obținut calificarea în Europa League. Popov a marcat singurul gol în minutul 60 după o fază fixă.

E o nouă performanță importantă reușită de Lucescu la Kiev, după ce a preluat-o pe Dinamo în vară. Antrenorul de 75 de ani a câștigat Supercupa Ucrainei și a calificat echipa în grupele Ligii Campionilor după o pauză de 4 ani.