Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© REUTERS / ALBERTO LINGRIAGroup A - AS Roma v Young Boys
Group A - AS Roma v Young Boys - Sputnik Moldova-România
Abonare
AS Roma a învins-o pe Young Boys Berna cu 3-1 și ajută CFR-ul să își mențină șansele de calificare în șaisprezecimile Ligii Europa.

Elvețienii au deschis scorul în minutul 34 prin Nsame, dar elevii lui Paulo Fonseca au reușit să egaleze până la pauză. Apoi, Borja Mayoral a înscris în minutul 44 dintr-o pasă a lui Pedro.

Remarcatul serii a fost însă un fundaș de doar 18 ani. Riccardo Calafiori a marcat cel mai frumos gol al etapei a 5-a în Europa League după un șut puternic de la circa 20 metri.

​Edin Dzeko a stabilit scorul final în minutul 81 și a asigurat câștigarea grupei pentru echipa din capitala Italiei.

În celălalt meci al grupei A, CFR Cluj a remizat cu CSKA Sofia, scor 0-0. Campioana României are 5 puncte, cu două mai puține ca Young Boys. În ultima etapă, cele două formații se duelează la Berna, pe 10 decembrie, iar CFR are doar varianta victoriei.

© REUTERS / MANASES SANDORCFR Cluj
CFR Cluj

În primăvara europeană s-a calificat și AC Milan, care a revenit de la 0-2 n duelul cu Celtic. Golurile liderului din Serie A au fost marcate de Calhanoglu, Castillejo, Hauge și Diaz.