Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Meciul Barcelona - Osasuna: Messi a încercat să înscrie cu mâna la fel ca Maradona - video

© REUTERS / ALBERT GEAFC Barcelona v Osasuna
FC Barcelona v Osasuna - Sputnik Moldova-România
Barcelona nu a avut probleme cu Osasuna, în etapa a 11-a din La Liga. Catalanii s-au impus cu 4-0 și au urcat pe locul 7 în clasament.

Braithwaite a deschis scorul la o fază la care Messi a încercat să-l imite pe Maradona, cu ”mâna lui Dumnezeu”.

Până la pauză, Griezmann a reușit un gol fabulos, cu un șut sub transversală. Francezul a imitat un clovn după ce a fost felicitat de coechipierii săi. După meci Griezmann a spus că fetița lui, Mia, îl rugase să-i dedice un gol dacă înscrie, iar fotbalistul s-a conformat cu un gest comic.

Barcelona a înscris de două ori și în repriza secundă. Mai întâi a marcat Coutinho, iar Messi a închis tabela în minutul 73, cu un super gol pe care i l-a dedicat conaționalului său, Diego Maradona, decedat la vârsta de 60 de ani.

Căpitanul catalanilor și-a dat jos tricoul Barcelonei, sub care avea unul cu Newell's Old Boys, echipa la care el a debutat în fotbalul profesionist și totodată formația pentru care Diego Maradona a evoluat în perioada 1993-1994. Starul argentinian care a încetat din viață pe 25 noiembrie a jucat doar 7 meciuri în tricoul lui Newell's pentru care a marcat o singură dată. Însă golul lui Messi pare tras la indigo după reușita idolului său și fostul său selecționer de la naționala Argentinei.

​„L-am pierdut pe Diego, idol mondial. Toți cei ce l-au admirat îi vor duce dorul. A fost o dedicație frumoasă”, a declarat Leo Messi.

În La Liga lider rămâne Real Sociedad, cu 24 de puncte, urmată de Atletico Madrid, cu 23 de puncte, dar Atletico are cu două meciuri mai puține disputate. Podiumul este completat de Villarreal.