Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© Inquam Photos / Alex NicodimMeciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si FCSB
Meciul de fotbal dintre Gaz Metan Medias si FCSB - Sputnik Moldova-România
FCSB a câștigat dramatic partida cu Gaz Metan, dintr-un penalty acordat eronat în ultimul minut. S-a terminat 3-2 pentru ”roș-albaștri” în cel mai frumos meci din acest sezon.

FCSB a început perfect meciul de la Mediaș. Olimpiu Moruțan a nimerit bara în minutul 5, iar după alte șase minute i-a centrat perfect lui Darius Olaru, care a înscris cu o lovitură de cap. Crescut de Gaz Metan, Darius Olaru nu a sărbătorit golul. Elevii lui Anton Petrea s-au bucurat doar patru minute. Valentin Crețu l-a faultat în careu pe Luis Nițu, iar Ronaldo Deaconu a înscris de la punctul cu var.

Darius Olaru a reușit să înscrie din nou împotriva fostei sale echipe în minutul 31, numai că gazdele au egalat în minutul 60, prin nou-intratul Ricardo Valente.

FCSB și-a adjudecat victoria în minutul 90. Octavian Popescu a căzut în careu după un duel cu Butean, iar arbitrul Colțescu a acordat mult prea ușor penalty. Buș a marcat al doilea gol în tricoul FCSB, iar echipa sa ajunge pe locul 1.

”Nu am revăzut faza penalty-ului, nu am apucat, dar noi ne-am făcut singuri meciul greu, după ratările din prima repriză. Victoria este pe deplin meritată. O luăm pas cu pas, vrem să obținem maximum de la fiecare meci”, a declarat antrenorul lui FCSB, Anton Petrea.

”Mulțumit doar de repriza a doua. Nu sunt fericit cu ultima decizie, cu penalty-ul, e foarte clar, după tot meciul meritam măcar un egal”, a spus Jorge Costa, antrenorul lui Gaz Metan.

Pentru FCSB au evoluat următorii jucători: Vlad - Creţu, Cristea, Miron, Panţîru - D. Olaru (Buziuc 51), Perianu, Vînă (Ov. Popescu 46) - Moruţan, Man (Buş 29), Tănase (Oct. Popescu 67). Vedetele Dennis Man și Florin Tănase au ieșit din teren, accidentați.

FCSB are 6 victorii consecutive și a ajuns pe primul loc în Liga 1. ”Roș-albaștrii” au 2 puncte avans față de Universitatea Craiova și 6 mai mult ca CFR Cluj.