Turneul Campionilor va avea un câştigător în premieră! Nadal și Djokovic, eliminați!

© AFP 2024 / GLYN KIRKDaniil Medvedev și Rafael Nadal
Daniil Medvedev și Rafael Nadal - Sputnik Moldova-România
Primii doi clasați în clasamentul mondial, Novak Djokovic și Rafael Nadal au fost eliminați în semifinalele Turneului Campionilor. În finala de la Londra se vor duela Dominic Thiem și Daniil Medvedev.

CHIȘINĂU, 22 nov – Sputnik. Austriacul Dominic Thiem (3 ATP) a avut nevoie de aproape 3 ore pentru a trece de liderul mondial, Novak Djokovic, scor 5-7, 7-6, 6-7.

Rafael Nadal a cedat rusului Daniil Medvedev (4 ATP), de asemenea după un meci decis în trei seturi. Sportivul iberic s-a impus în primul act, 6-3, dar le-a pierdut pe următoarele două, 6-7, 3-6.

Finala Dominic Thiem - Daniil Medvedev se va juca duminica seara, de la ora 20:00 și va fi transmisă de Eurosport. Partida de la Londra va consemna a cincea întâlnire directă dintre cei doi tenismeni. Thiem s-a impus în trei rânduri, în sferturi la Sankt Petersburg în 2018, anul trecut la Barcelona, în finală, și în acest sezon, în semifinalele US Open, în timp ce singura victorie a lui Medvedev a fost în 2019, la Rogers Cup.

Câştigătorul de anul trecut al Turneului Campionilor, grecul Stefanos Tsitsipas, nu a trecut de grupe.

Actuala ediţie a Turneului Campionilor, ultima care are loc la Londra, beneficiază de premii totale în valoare de 5,7 milioane dolari, câştigătorul trofeului urmând să plece acasă cu un cec în valoare de 1.564.000 dolari. Începând din 2021, competiţia de final de sezon din circuitul ATP se va desfăşura în oraşul italian Torino.