© Sputnik / Vladimir AstapcoviciVieru Denis
Vieru Denis - Sputnik Moldova-România
Judocanul Denis Vieru revine la forma de altădată! Sportivul de 24 de ani a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la Praga!

CHIȘINĂU, 18 nov – Sputnik. Denis a obținut 4 victorii în categoria de greutate 66 kg. A dispus mai întâi de irlandezul Nathon Burns și spaniolul Alberto Gaitero, dar apoi i-a cedat sârbului Strahinja Buncic, care în final s-a clasat pe locul 5.

În recalificări, Vieru l-a învins pe germanul Sebastian Seidl, iar în meciul pentru medalia de bronz a dispus de georgianul Vazha Margvelashvili, de la care a cedat în finala mică a Jocurilor Europene de la Minsk anul trecut.

Meciul revanșă poate fi urmărit pe următorul video, începând cu 1:26:24.

Denis Vieru a fost ales cel mai bun sportiv anul trecut de către Asociația Presei Sportive din Moldova. A reușit să câștige Grand Slam-ul de la Baku, Grand Slam-ul de la Paris, Grand Prix-ul din Antalya și Universiada Mondială din Napoli. A cucerit și bronzul la Campionatul Mondial de la Tokyo, dar medalia i-a fost retrasă pentru neglijență la testul anti-doping.

Denis Vieru are șanse mari să revină la Tokyo, el fiind pe lista olimpică de calificare către Jocurile Olimpice de anul viitor.