Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

România reușește un egal cât o victorie la Belfast!

© Photo : Federația Română de FotbalNaționala de fotbal a României
Naționala de fotbal a României - Sputnik Moldova-România
România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1, și este în urna a doua pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2022, din Qatar, grație victoriei Serbiei cu Rusia, scor 5-0. Tragerea la sorți va avea loc la 7 decembrie.

BUCUREȘTI, 19 nov – Sputnik. România a remizat, la Belfast, cu Irlanda de Nord, scor 1-1, în ultimul meci din Liga Națiunilor. Prima repriză a fost una echilibrată, fără ocazii clare de ambele părți. În repriza a doua, Irlanda de Nord a început mai bine și a a deschis scorul în minutul 56. Boyce a câștigat duelul cu Crețu și a marcat din trei metri în urma unui corner.

Echipa națională de fotbal a României - Sputnik Moldova-România
Internaţional
Meciul România - Norvegia, anulat de UEFA!

Mirel Rădoi a forțat pe final de meci și a fost inspirat când l-a introdus pe Eric Bicfalvi. În minutul 82, mijlocașul de 32 de ani a marcat golul egalizator cu un șut de la 11 metri și a adus României punctul de care avea nevoie pentru a depăși Rusia în clasamentul FIFA.

Selecționerul Mirel Rădoi a folosit următorii jucători: Tătărușanu (c) – Nedelcearu, Cristea, Toșca (Bicfalvi 74) – Crețu (Mogoș 64), Marin, Nistor, Camora – Man (Maxim 64), Alibec (Băluța 87), Tănase (Ganea 87)

După egalul de la Belfast, România a terminat grupa din Liga Națiunilor pe locul 3, cu 8 puncte. Pe primul loc s-a clasat Austria, cu 13 puncte, cu 3 mai mult ca Norvegia.