Moldova
Știri de ultimă oră din Moldova, evenimente din politică, economie, societate, breaking news, știri pe surse, declarații de la Parlament, Guvern, președinte, analize și comentarii

Înfrângere cu gust amar pentru naționala Moldovei

© Photo : Federația Moldovenească de FotbalNaționala de fotbal a Moldovei înainte de meciul cu naționala Kosovo
Naționala de fotbal a Moldovei înainte de meciul cu naționala Kosovo - Sputnik Moldova-România
Naționala de fotbal a Moldovei a încheiat pe ultimul loc grupa a 3-a din a treia ligă valorică a Ligii Națiunilor. ”Tricolorii” au cedat la limită pe terenul statului Kosovo, scor 0-1.

Atacantul Ion Nicolaescu, cel care înscrisese singurul gol de până acum în Liga Națiunilor - în egalul cu Kosovo, a avut două șanse importante de a puncta și la Priștina. În minutul 19 a reluat cu capul peste poartă după o centrare foarte bună a lui Danu Spătaru.

Cum ocaziile ratate se răzbună, kosovarii au înscris golul victoriei în minutul 31. După o fază fixă, mingea a ajuns la fundașul lui Dinamo Zagreb, Lirim Kastrati, care a reușit să-l învingă pe portarul Stanislav Namașco. Goalkeeperul de 34 de ani a făcut un nou meci bun, având o intervenție salvatoare în minutul 62.

Finalul a aparținut Moldovei. În sprijinul atacanților a venit și căpitanul Igor Armaș, care a avut două ocazii de gol. Nu ne-a ajutat nici eliminarea lui Dresevic din minutul 85. La ultima fază a meciului, nou-intratul Alexandr Belousov a tras milimetric pe lângă poartă.

Engin Firat, care a primit un cartonaș galben în minutul 72 pentru proteste, rămâne fără victorie la cârma naționalei Moldovei. Antrenorul de origine turcă ar putea fi demis la finalul anului.

Firat a folosit următorii jucători: Namașco - Reabciuk, Armaș (c), Efros, Jardan - Ioniță (Caimacov 60), Cebotaru, Țurcan, Plătica (Rață 38), Spătaru (Belousov 86) - Nicolaescu

Moldova încheie grupa cu un singur punct la activ și va juca barajul cu Kazahstan pentru a se menține în Liga C. Grupa noastră a fost câștigată de Slovenia, care a remizat, scor 0-0, în Grecia, și a terminat cu două puncte peste eleni.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>