Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© Inquam Photos / Alex NicodimMeciul amical de fotbal dintre selectionatele Romaniei si Belarusului
Meciul amical de fotbal dintre selectionatele Romaniei si Belarusului - Sputnik Moldova-România
Naționala de fotbal a României a dispus cu 5-3 de Belarus, într-un meci amical disputat la Ploiești. ”Tricolorii” veneau după trei înfrângeri consecutive, cu Islanda, Norvegia și Austria și aveau nevoie de o victorie pentru moral.

România se părea că se va revanșa cu vârf și îndesat pentru cele trei înfrângeri din luna octombrie. Elevii antrenați de Mirel Rădoi au condus la un moment dat cu 5-0 echipa Belarusiei, dar ”tricolorii” au avut un final de coșmar.

Cu o echipă cu multe surprize și un sistem nou, 3-4-3, România a dominat clar prima repriză, reușind să marcheze de patru ori. În minutul 11, Bogdan Mitrea a marcat cu capul, din 5 metri, chiar la debut, iar Răzvan Marin a marcat în minutul 20, din penalty. Ionuț Nedelcearu (32) și George Pușcaș (45) au stabilit scorul primei reprize. După pauză, același Nedelcearu a marcat, cu un șut din fața porții, în minutul 55. Apoi, Belarus s-a trezit la viață. În minutul 63, fostul golgheter al Diviziei Naționale în tricoul lui Sheriff, Yuri Kendysh a redus din diferență. Bakhar a marcat pentru 5-2, iar peste doar două minute bielorușii ratează un penalty prin Yablonski. Scorul final a fost stabilit de Klimovich în minutul 90+2.

Selecționerul Mirel Rădoi a folosit următorii jucători: Lazar – Nedelcearu, Mitrea, Toșca (Cristea 46) – Mogoș (Crețu 69), Marin, Nistor, Ganea – Man (Băluță 57), Pușcaș (Alibec 58), Tănase (Maxim 57)

România se va pregăti acum pentru meciurile cu Norvegia (15 noiembrie) și Irlanda de Nord (18 noiembrie), în Liga Națiunilor. Ambele partide vor începe de la ora 21:45 și vor fi transmise de Pro TV. „Tricolorii” încă au șanse matematice să urce o poziție în grupă, până pe locul 2. Pentru asta trebuie să câștige ambele partide rămase și să profite de jocul rezultatelor.

România are nevoie de rezultate bune cu Norvegia și Irlanda de Nord pentru ca să acumuleze puncte în ratingul FIFA și să fie în urna a doua la tragerea la sorți la preliminariile Campionatului Mondial din 2022, programată pentru 7 decembrie.

Din lotul convocat pentru aceste partide lipsesc nume grele, precum Alex Mitriţă (Al-Ahli Jeddah), Nicolae Stanciu (Slavia Praga) şi Claudiu Keşeru (Ludogoreţ). Keșeru a marcat de două ori în weekend, devenind primul străin din campionatul bulgar cu 100 de goluri. „Înainte de aceste meciuri, a fost o discuţie între Keşeru şi medicul nostru, i-a spus că ar părea că are o leziune fibrilară pe muşchiul aductor. Noi trebuia să trimitem, lista convocaţilor, n-am putut aştepta să vedem dacă va evolua apoi. Stanciu are o situaţie familială pe care noi am înţeles-o, legată de naşterea primului copil. Mitriţă, în momentul de faţă, e urmărit de noi în Arabia Saudită, dar asta a fost decizia noastră acum. Cine absentează o dată, nu înseamnă că nu mai vine la echipa naţională”, a declarat selecționerul Mirel Rădoi.

Inițial Rădoi i-a pierdut pe Bancu (Craiova), Bălaşa (Craiova), Chiricheş (Sassuolo) şi Cojocaru (Viitorul) din motive medicale. În locul acestora, au fost chemaţi Ganea (Aris Salonic), Mitrea (Jagiellonia), Manea (CFR Cluj) şi Bălgrădean (CFR Cluj).

De asemenea nu a fost convocat nici Ianis Hagi, trimis la tineret. Elevii lui Adrian Mutu vor întâlni pe 17 noiembrie Danemarca la Ploiești și au șanse la calificare la Euro 2021. Singura şansă a tricolorilor mici de a obţine calificarea la Europene e să fie printre cele mai bune cinci naţionale de pe locul 2 în cele nouă grupe de calificare. Dacă România va reuși să bată Danemarca va obține calificarea la turneul final.