Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Demisie la vârf în fotbalul românesc!

© Sputnik / Владимир Песня / Accesați arhiva multimediaФутбол.
Футбол. - Sputnik Moldova-România
O veste care șochează lumea fotbalului – un celebru fotbalist și antrenor și-a anunțat demisia după o primă înfrângere

BUCUREȘTI, 2 nov – Sputnik. Prima înfrângere din campionat – și demisie de răsunet: antrenorul campioanei României, CFR Cluj, celebrul Dan Petrescu, a anunțat că va pleca de la echipă.

Petrescu a făcut acest anunț cupă ce CFR Cluj a suferit prima sa înfrângere din acest sezon, 1-2 (0-1) cu Gaz Metan Mediaş, pe teren propriu, în etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.

Dar, marele jucător și antrenor nu ca părăsi chiar acum echipa, ci după meciul din Europa League împotriva italienilor de la AS Roma.

”Nici eu nu mai vreau să stau la echipă, că sigur nu avem nicio șansă… după meciul cu Roma, vine pauza și vreau să plec și eu”, a spus Petrescu, izbucnind – ”M-am săturat! Mă duc, gata! Îmi iau la revedere de la toată lumea!”.

Petrescu a mărturisit că vrea să-și ia o pauză, ”că nu mai pot”, cerând să vină ”altcineva să facă față la tot, nu numai la arbitraj, că nu numai asta e problema”.

”Să vină altcineva și să mă lase pe mine să mă mai odihnesc!”, a declarat Dan Petrescu, recunoscând că ”nu trebuie să dăm noi vina pe arbitri, că am ratat și noi ca proștii”.

Supărat pe arbitraje, fostul internațional, fiul unuia dintre cei mai mari arbitrii, afirmă dur: ”Cu arbitrii eu știu că nu avem nicio șansă anul ăsta, așa că nu mai are rost să mai mergem pe la meciuri”.

”Eu vreau ca echipa să se prezinte după pauza competițională, dar cu alt antrenor, să facă performanță, că eu nu mai pot să fac performanță în România… trebuie să îmi caut de lucru, sincer”, a declarat Dan Petrescu la emisiunea Fotbal Club, pe postul DigiSport.

Până azi, CFR era singura echipă neînvinsă din Liga I, dar are numai două victorii în cinci meciuri jucate acasă în acest sezon.