© REUTERS / ALBERT GEAFC Barcelona v Girona
FC Barcelona v Girona - Sputnik Moldova-România
FC Barcelona a uitat să câștige în La Liga, chiar dacă a jucat în superioritate numerică din minutul 62 în meciul cu Alaves. Partida de pe Estadio de Mendizorroza s-a încheiat nedecis, scor 1-1.

CHIȘINĂU, 1 nov – Sputnik. Deportivo a condus la pauză, după golul marcat de Luis Rioja în minutul 31. Pe finalul primei reprize, Messi și-a pierdut cumpătul și a șutat puternic în minge după o fază de atac, deși arbitrul fluierase pentru întreruperea jocului.

După pauză, Jota a fost eliminat în minutul 62 pentru cumul de cartonașe galbene. La doar două minute de la eliminarea lui Jota, Griezmann a reușit să egaleze cu un lob elegant, profitând de o pasă greșită a gazdelor. Barcelona a atacat în valuri până la final, însă portarul Pacheco a făcut minuni în poarta lui Deportivo Alaves. S-a terminat 1-1, iar Barcelona se află pe locul 12 în La Liga după șase jocuri disputate, cu doar opt puncte la activ. Barcelona nu a câștigat în al 4-lea meci la rând în campionat.

”Sunt îngrijorat. Prestația poate fi criticată, mai ales că nu avem numărul de puncte dorit, dar cred că jocul a fost acceptabil. Aș fi fost și mai îngrijorat dacă nu reușeam să producem ocazii, însă trebuie doar să fim mai eficienți în fața porții. Am ratat prea mult”, a declarat antrenorul Barcelonei, Ronald Koeman.

Recent, Barcelona și-a schimbat președintele, dar lucrurile nu sunt deloc roz la gruparea catalană. Barca trebuie să reducă urgent fondul de salarii cu aproape 190 de milioane de euro și să cedeze jucători pentru a nu agrava grava criză financiară produsă de pandemie. Discuțiile cu avocații fotbaliștilor sunt în derulare, iar până joi se așteaptă să se ajungă la un acord pentru a se anunța bugetul pentru sezonul în curs. Despre Depay ori alte noi achiziții nici nu se mai vorbește. În aceste condiții, plecarea lui Messi la finalul sezonului este foarte probabilă, argentinianul fiind dorit de Manchester City, PSG și Inter.

Rivala Barcelonei, Real Madrid, s-a impus clar în meciul cu Huesca, scor 4-1, și se află pe primul loc în La Liga, cu 16 puncte, cu 8 mai mult ca echipa lui Koeman. Benzema a reușit o dublă, iar Hazard și Valverde și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor.

În Bundesliga, Bayern Munchen și Borussia Dortmund au obținut doar victorii în primele 6 etape. Campioana en titre, Bayern, s-a impus cu 2-1 pe terenul lui FC Koln, prin golurile lui Thomas Muller (13-penalty) şi Serge Gnabry (45). Pentru gazde a marcat Dominick Drexler (82).

Borussia Dortmund a dispus la rândul ei în deplasare, cu 2-0, de Arminia Bielefeld, graţie unei duble a fundașului Mats Hummels (52, 73).

În Serie A, Inter continuă să piară puncte, doar 2-2 cu AC Parma. Gervinho a marcat ambele goluri pentru oaspeți. Parma a condus cu 2-0 la Milano, însă s-a terminat 2-2 după ce Brozovic a punctat pentru Inter în minutul 64, iar Perisic a egalat în minutul 90+2. În urma acestui rezultat, Parma a rămas pe locul 15, cu cinci puncte. Inter rămâne pe 5, cu 11 puncte.

Astăzi, 1 noiembrie, liderul AC Milan va juca de la ora 13:30 pe terenul lui Udinese, iar campioana în exercițiu, Juventus va evolua de la oea 16:00 pe terenul lui Spezia. La Juve va putea evolua starul Cristiano Ronaldo, care nu mai este pozitiv la coronavirus. Ambele meciuri vor fi transmise de Digi Sport 1.