Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© REUTERS / RAZVAN IONEuropa League - Group A - CFR Cluj v BSC Young Boys
Europa League - Group A - CFR Cluj v BSC Young Boys - Sputnik Moldova-România
Antrenorul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat, după egalul cu Young Boys Berna, scor 1-1, din cadrul etapei a doua a Ligii Europa, că este foarte îngrijorat de faptul că nu mai are la dispoziţie fundaşi centrali pentru partidele din cupele europene.

“Ştiam că adversarul e unul din cei mai agresivi care au venit la Cluj în cupele europene. Meciul cu Roma l-au dominat. Eu am zis că sunt favoriţi cerţi, au un lot extraordinar. Sunt terminat din punct de vedere psihic, am mai pierdut un jucător, prea mulţi jucători absenţi. În Europa trebuie să inventez un cuplu de fundaşi centrali. A fost un meci în care adversarul ne-a pus să muncim. Nu mă aşteptam să avem o evoluţie atât de bună. Îmi reproşez mie că s-a accidentat Vinicius. Normal că e grav. Pe Manea l-am luat din tribună şi l-am pus fundaş central. A jucat excelent”, a declarat Dan Petrescu.

© REUTERS / INQUAM PHOTOSEuropa League - Play-off - CFR Cluj v KuPS
Europa League - Play-off - CFR Cluj v KuPS

În minutul 13, fundașul Vinicius a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări. Fotbalistul de 36 de ani s-a așezat pe teren, acuzând o problemă musculară. Dan Petrescu și-a pus mâinile în cap după ce și-a dat seama că nu mai poate conta pe unul din cei mai buni jucători ai săi. În locul său a evoluat Manea, care este fundaș lateral de meserie.

CFR Cluj are 4 fundaşi centrali în lot: Cestor, Vinicius, Burcă şi Ciobotariu. Primii doi s-au accidentat, în timp ce al treilea este obosit, după programul infernal din ultimul timp. ”Avem meci foarte greu duminică cu Gaz Metan și Burcă n-are cum să intre, abia mai merge. Nici nu mai știu câte meciuri a jucat săracul, și pe la echipa națională a jucat toate meciurile. Așa că dacă-l băgăm se rupe și el”, a adăugat Dan Petrescu.

CFR Cluj a fost ținută în șah pe teren propriu cu liderul campionatului Elveției, Young Boys Berna. S-a terminat 1-1, după un meci echilibrat. Mario Rondon a deschis scorul în minutul 62 și a ajuns la 4 goluri în 4 meciuri în Europa în acest sezon. Bucuria campioanei României a durat doar 7 minute deoarece Fassnacht a egalat profitând de o nesincronizare a defensivei clujenilor.

În celălalt meci al grupei, AS Roma a remizat surprinzător acasă cu CSKA Sofia, 0-0. CFR Cluj, după 2-0 la Sofia în prima etapă, este liderul grupei. Echipa antrenată de Dan Petrescu va juca în continuare două meciuri cu AS Roma, pe 5 noiembrie pe Olimpico, iar pe 26 noiembrie în Gruia.

Marea surpriză a serii a produs-o Antwerp. Echipa din Belgia a învins cu 1-0 Tottenham-ul lui Jose Mourinho, grație golului marcat de israelianul de 34 de ani, Lior Refaelov.