© REUTERS / DANIELE MASCOLOAC Milan v AS Roma
AC Milan v AS Roma - Sputnik Moldova-România
AC Milan a pierdut primele puncte în noul sezon din Serie A. ”Rossonerii” au remizat cu AS Roma, scor 3-3, în ultimul meci al etapei a 5-a.

Portarul naționalei României, Ciprian Tătărușanu, a fost titular. El a profitat de faptul că titularul postului, Gianluigi Donnarumma, a fost diagnosticat cu COVID-19.

Debutul portarului de 34 de ani nu a fost cel mai bun. Tătărușanu a greșit la golul egalizator al oaspeților din minutul 14, când a ieșit pe sub centrare la un corner, iar Djeko a marcat.

Milan a mai condus de două ori în acest meci. Saelemaekers a făcut 2-1 imediat după pauză, dar, după un penalty uşor acordat de arbitru, s-a restabilit egalitatea de la punctul cu var: prin Veretout. Zlatan Ibrahimovici, aflat într-o formă fabuloasă la 39 de ani - are 9 goluri în Serie A, în cinci etape - a reușit dubla, înscriind de această dată din penalty, dar partida s-a încheiat 3-3, după ce a înscris şi Kumbulla pentru AS Roma în minutul 84.

”Tătăruşanu? Greşelile fac parte din fotbal, la orice nivel. Tătăruşanu a ratat momentul ieşirii . E un portar puternic. A fost debutul său, ceva ce s-ar putea să fi avut un impact”, a declarat antrenorul lui AC Milan, Stefano Pioli.

Tătărușanu a primit nota 5, cea mai mică din echipa lui AC Milan, iar italienii de la Gazzetta Dello Sport se așteaptă ca Stefano Pioli să îl ia în calcul pe Antonio Donnarumma, fratele lui Gianluigi, pentru următoarele meciuri.

După cinci etape, AC Milan e lider în Serie A cu 13 puncte. Podiumul e completat de Napoli (11 puncte) şi de Sassuolo (11 puncte).

Următorul meci a lui Milan va fi joi, 29 octombrie, acasă, împotriva lui Sparta Praga, în cadrul Ligii Europa. Până atunci, marți și miercuri se vor disputa meciurile din Liga Campionilor. Astăzi, de la ora 19:55 se vor întâlni perechile Lokomotiv - Bayern și Șahtior - Internazionale.