© AP Photo / Antonio CalanniФутболист Криштиану Роналду
Футболист Криштиану Роналду - Sputnik Moldova-România
Juventus și Hellas Verona au remizat, scor 1-1, în etapa a 5-a din Serie A. Campioana Italiei, care a evoluat fără Cristiano Ronaldo, depistat cu COVID-19, a egalat pe finalul partidei.

CHIȘINĂU, 26 oct – Sputnik. Juventus a înscris și în prima repriză, dar golul lui Alvaro Morata a fost anulat, după intervenția VAR, pentru o poziție de ofsaid în care se afla atacantul spaniol.

În minutul 60, Hellas a dat lovitura la Torino, deschizând scorul prin Andrea Favilli. Juventus a reușit să restabilească egalitatea cu 12 minute înainte de final, prin Dejan Kulusevski.

Echipa antrenată de Andrea Pirlo a ajuns la trei rezultate de egalitate în cele cinci etape disputate în Serie A și se află pe locul cinci, la trei puncte în spatele liderului AC Milan, care nu a jucat încă în această rundă, când va întâlni AS Roma, luni de la ora 21:45.

Pentru Juventus urmează partida din etapa a doua a fazei grupelor Ligii Campionilor, cu Barcelona, de miercuri, ora 22:00, în direct la Prime și Digi Sport. Deocamdată nu se cunoaște dacă va avea loc mult așteptatul duel între Cristiano Ronaldo și Lionel Messi. Nici argentinianul nu are cel mai bun moral, după ce Barcelona a pierdut cu 1-3 în El Clasico împotriva lui Real Madrid.

Într-o altă partidă a etapei a 5-a din Serie A s-au duelat doi frați. Ambii au reușit să înscrie. Este vorba de Roberto și Lorenzo Insigne, care joacă la Benevento, respectiv Napoli.

Mezinul Roberto a fost cel care a înscris primul cu golul din minutul 30 al întâlnirii. A fost primul său gol în Serie A și nu și-a putut stăpâni lacrimile. Benevento, pentru care Artur Ioniță a evoluat tot meciul, a condus până în minutul 60, când Lorenzo a egalat cu un gol fabulos din afara careului. El a ajuns la 92 de reușite pentru clubul din sudul Italiei.

Este pentru a doua oară în istoria fotbalului italian când doi frați înscriu unul împotriva celuilalt într-un meci direct. Maghiarii Istvan și Ferenc Nyers s-au remarcat într-un Inter - Lazio din 1949.

Napoli s-a impus până la urmă cu 2-1, golul victoriei fiind înscris de Andrea Petagna în minutul 67.