Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Meciul Dinamo Kiev - Juventus: Mircea Lucescu, contestat

© REUTERS / VALENTYN OGIRENKOChampions League - Group G - Dynamo Kyiv v Juventus
Champions League - Group G - Dynamo Kyiv v Juventus - Sputnik Moldova-România
Abonare
Mircea Lucescu este cel mai în vârstă antrenor din grupele Ligii Campionilor, dar nu este respectat de o parte a fanilor lui Dinamo Kiev, deși a readus echipa în cea mai tare competiție intercluburi din lume după o pauză de 4 ani.

La meciul cu Juventus au putut asista suporterii ucraineni. Autoritățile locale permit accesul a 30% din capacitatea stadionului. Fanii care îl contestă pe antrenorul român au profitat de ocazie pentru a afișa un banner cu mesajul: ”Lucescu, pleacă!” Asta chiar dacă Mircea Lucescu are un start perfect de mandat la Dinamo Kiev, fără eșec în primele 10 partide. Fanii nu i-au iertat trecutul de la Șahtior, unde a activat 12 ani.

În schimb, antrenorul lui Juventus, Andrea Pirlo, l-a salutat călduros pe Mircea Lucescu. Fostul său elev i-a întins mâna, iar tehnicianul român i-a răspuns cu un zâmbet larg și cu o îmbrățișare părintească. ”Lucescu a fost primul meu antrenor, el m-a adus la prima echipă când aveam 15 ani și am debutat la 16 ani. Încă vorbim. Mereu o să-i fiu recunoscător. Acum a fost o bună oportunitate să-l înfrunt”, a declarat Andrea Pirlo.

Chiar și fără Cristiano Ronaldo, Juventus s-a impus cu 2-0, grație dublei marcate în repriza secundă de Alvaro Morata. Atacantul spaniol a profitat de două ori de erorile defensivei ucrainene.

Lucescu a ajuns la 104 meciuri în grupele Ligii Campionilor, fiind unul dintre cei mai experimentați antrenori din această competiție. Pentru Dinamo va urma meciul din 28 octombrie cu Ferencvaros, antrenată de fostul jucător și tehnician al ucrainenilor, Serghei Rebrov. Ferencvaros este condusă de Barcelona după prima repriză, cu 0-2. Messi și Fati au înscris pentru catalani.

La Sankt-Petersburg, Zenit a debutat cu o înfrângere, 1-2 cu Brugge. Belgienii au marcat golul victoriei în minutul 90+3, prin de Ketelaere.

În Germania, Leipzig conduce Istanbul Bașakșehir, cu 2-0, după prima repriză. La oaspeți, fundașul Alexandru Epureanu este titular. Epureanu a devenit al 4-lea moldovean care a jucat în grupele Ligii Campionilor.