© AP Photo / Sergei GritsArtur Ionita
Artur Ionita - Sputnik Moldova-România
Meci bun făcut de mijlocașul moldovean Artur Ioniță pentru Benevento în Serie A. Nou-promovata a ținut-o în șah pe AS Roma, chiar dacă a cedat pe Olimpico cu 2-5.

CHIȘINĂU, 19 oct – Sputnik. În minutul 54, Artur Ioniță n-a renunțat la o fază de atac și a obținut un penalty pentru echipa antrenată de Filippo Inzaghi. Atacantul Gianluca Lapadula a egalat la doi. În minutul 69, gazdele au preluat din nou conducerea, după un penalty transformat de francezul Jordan Veretout. Imediat, la cealaltă poartă, Ioniță a avut un acțiune frumoasă, dar a tras de puțin pe lângă poartă. Pe final, Roma a mai înscris de două ori și s-a impus cu 5-2.

În urma acestei înfrângeri, Benevento a coborât pe locul 10 în clasament, cu 6 puncte. După 4 etape lider este AC Milan, cu maximum de puncte.

În Anglia a avut loc un meci incredibil la redebutul lui Gareth Bale la Tottenham. În minutul 81, echipa antrenată de Jose Mourinho conducea cu 3-0 pe West Ham. Acest scor fusese înregistrat deja în minutul 16, după ce Heung-Min Son a deschis scorul în primul minut, iar Harry Kane a reușit o dublă. În minutul 82, Balbuena a dat semnalul revenirii lui West Ham. Egalarea a fost înfăptuită și cu ajutorul unui fotbalist de la Tottenham, pentru că Davinson Sanchez și-a trimis mingea în propria poartă în minutul 85, cu capul. Manuel Lanzini a dat lovitura în minutele de prelungire, egalând în 90+4 cu un șut fabulos, de la marginea careului, care a intrat în poartă din bara transversală.

Gareth Bale, împrumutat de la Real Madrid, a fost introdus pe teren în minutul 72, la 3-0, și a fost martorul revenirii fantastice a lui West Ham.