Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© Sputnik / Владимир Песня / Accesați arhiva multimediaФутбол.
Футбол. - Sputnik Moldova-România
În runda a șasea din Primera Division, Atletico Madrid s-a impus pe terenul celor de la Celta Vigo, însă surprizele mari au venit din partea campioanei și a vicecampioanei. Real Madrid a pierdut acasă cu Cadiz, iar Barcelona a fost învinsă de Getafe în deplasare.

CHIȘINĂU, 18 oct – Sputnik. Ronald Koeman a suferit prima înfrângere ca antrenor al Barcelonei, 0-1 cu Getafe, meci la finalul căruia a acuzat arbitrajul, dar și atitudinea jucătorului echipei adverse, Allan Nyom.

O nouă victorie pentru Sheriff - Sputnik Moldova-România
Societate
Sheriff înregistrează un nou record în Divizia Națională

Getafe a primit penalty în minutul 55, iar Mata a transformat de la punctul cu var. Pe final Getafe a nimerit transversala, iar Messi nu a nimerit poarta din câțiva metri.

Cadiz a reușit să se impună chiar pe terenul lui Real Madrid. Cadiz a forțat deschiderea scorului deja în minutul 2, când șutul lui Negredo a fost scos de Sergio Ramos de pe linia porții. Eforturile oaspeților au dat roade și Lozano a deschis scorul cu o scăriță de efect. În partea secundă, Benzema a nimerit transversala, iar liderul campionatului Real Madrid a rămas cu 10 puncte, la fel cât au Getafe, Cadiz și Granada. În următoarea rundă, Real Madrid va juca pe 24 octombrie marele derby cu FC Barcelona.

În Italia, lider rămâne AC Milan. Zlatan Ibrahimovic a fost eroul din Derby della Madonnina, înscriind două goluri în doar 3 minute, iar Milan a întrerupt o serie neagră în fața lui Inter, pe care nu o mai bătuse în campionat din 2016.

Mirel Rădoi - Sputnik Moldova-România
Societate
Mirel Rădoi, tot mai aproape de demisie

Suedezul a fost de neoprit deși are 39 de ani și abia își revenise după ce fusese depistat pozitiv la testul pentru coronavirus. Ibra a ajuns la 7 goluri goluri contra rivalei și fostei sale echipe în 6 dueluri.

Anunțul că Zlatan are Covid-19 venit pe 24 septembrie - ”Virusul a îndrăznit să mă provoace! O idee proastă”, a fost comentariul în stilul său caracteristic. Iar obiectivul său a fost recuperarea pentru a putea juca contra Interului. Acum a devenit al treilea cel mai bătrân fotbalist care își trece în cont o dublă în Serie A după Francesco Totti și Piola.

În schimb, Cristiano Ronaldo nu a putut să joace din cauza lui COVID-19. Fără starul portughez, Juventus a scos decât un egal cu Crotone, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 12, prin Simy, care a transformat un penalty, iar Alvaro Morata a restabilit egalitatea în minutul 21.

În Anglia, primele două clasate, Everton și Liverpool au remizat, scor 2-2, pe Goodison Park. ”Cormoranii” au condus de fiecare dată, dar au fost egalați la doi în minutul 81. Liverpool a mai primit o lovitură. Vedeta Virgil van Dijk s-a rupt și presa din Anglia anunță un verdict crunt: ruptură de ligament încrucișat anterior. Fundașul olandez ar putea rata tot sezonul.