Știri de ultimă oră din Moldova, evenimente din politică, economie, societate, breaking news, știri pe surse, declarații de la Parlament, Guvern, președinte, analize și comentarii

Liga Națiunilor: Rezultatul meciului Moldova - Slovenia

© REUTERS / STRINGERMeciul Moldova - Slovenia din Liga Națiunilor
Meciul Moldova - Slovenia din Liga Națiunilor - Sputnik Moldova-România
Selecționata de fotbal a Moldovei a suferit a treia înfrângere consecutivă în Liga Națiunilor. ”Tricolorii” au cedat de această dată la scor în fața Sloveniei, cu 0-4.

Slovenii au condus la pauză deja cu 3-0. ”Tricolorii” au început mai bine și au ratat o ocazie uriașă prin Ion Nicolăescu, care nu l-a putut învinge din fața porții pe Jan Oblak. Imediat, oaspeții au deschis scorul prin Sandi Lovric, care a înscris în minutul 8 după ce a scăpat de marcajul lui Cătălin Carp.

Din acest minut, slovenii au controlat ostilitățile și au mai înscris de două ori. În minutul 36, Igor Armaș a provocat un penalty, iar Haris Vuckic l-a învins pe Stanislav Namașco. Peste doar 5 minute, atacantul lui Real Zaragoza a reușit dubla, după pasa aceluiași Bohar.

© REUTERS / STRINGERSoccer Football - UEFA Nations League - League C - Group 3 - Moldova v Slovenia - Stadionul Zimbru, Chisinau, Moldova - October 14, 2020 Slovenia's Sandi Lovric in action with Moldova's Catalin Carp REUTERS/Stringer
1/3
Meciul Moldova - Slovenia din Liga Națiunilor
© REUTERS / STRINGERSoccer Football - UEFA Nations League - League C - Group 3 - Moldova v Slovenia - Stadionul Zimbru, Chisinau, Moldova - October 14, 2020 Slovenia's Jaka Bijol in action with Moldova's Eugeniu Cociuc REUTERS/Stringer
2/3
© REUTERS / STRINGERSoccer Football - UEFA Nations League - League C - Group 3 - Moldova v Slovenia - Stadionul Zimbru, Chisinau, Moldova - October 14, 2020 Slovenia's Sandi Lovric in action with Moldova's Igor Armas and Vadim Rata REUTERS/Stringer
3/3
1/3
2/3
3/3

În repriza a doua, slovenii au mai beneficiat de un penalty, după ce a faultat în careu Sergiu Plătica. Duelul Namașco - Vuckic s-a încheiat din nou în favoarea atacantului sloven. El a reușit hat-trick-ul în minutul 55.

Selecționerul Engin Firat a folosit următorii jucători: Namașco, Reabciuk, Mudrac (Crăciun 46), Armaș, Ioniță (Taras 74), Carp (Caimacov 46), Racu, Nicolaescu (Spătaru 79), Plătica (Milinceanu 59), Rață.

Slovenia învinge cu 4-0 și urcă pe primul loc în grupă, cu 10 puncte, cu două mai mult ca Grecia, care n-a reușit decât un 0-0 cu Kosovo. Moldova încheie clasamentul, cu un singur punct la activ.

Pe 15 noiembrie, Moldova va găzdui Grecia, iar pe 18 noiembrie vom juca în deplasare cu Kosovo.