Starul portughez Cristiano Ronaldo are Covid-19

© Sputnik / Anton Denisov / Accesați arhiva multimediaCristiano Ronaldo au Mondial 2018
Cristiano Ronaldo au Mondial 2018 - Sputnik Moldova-România
Starul portughez Cristiano Ronaldo a fost testat pozitiv pentru coronavirus, a anunțat marţi Federația Portugheză de Fotbal.

BUCUREŞTI, 13 oct – Sputnik. Starul Juventus, în vârstă de 35 de ani, se află în prezent cu echipa națională și a jucat duminică meciul UEFA Nations League de 90 de minute împotriva Franței, la Paris.

Ronaldo se pregătea pentru meciul Ligii Națiunilor dintre Portugalia şi Suedia la Lisabona, de miercuri, dar acum a ieşit din cantonamentul echipei pentru a intra într-o perioadă de autoizolare, potrivit RT

Starul portughez nu are simptome și este singurul jucător din echipă care a dat rezultate pozitive pentru virus, potrivit federației.

Ronaldo, câștigător de cinci ori al Balonului de Aur și considerat unul dintre cei mai mari fotbaliști din toate timpurile, este cea mai importantă vedetă din sport care a contractat boala.

Atacantul a marcat 101 goluri în 167 de meciuri pentru țara sa, ceea ce îl duce aproape de numărul record mondial de 109 goluri, record deținut de fostul atacant iranian Ali Daei.

Ronaldo a jucat duminică la Paris, în meciul de 90 de minute, terminat la egalitate 0-0, între Portugalia şi Franța, fiind văzut în contact strâns cu starul PSG Kylian Mbappe.

​Ronaldo va fi o mare lipsă pentru Portugalia în meciul cu Suedia, iar acum trebuie să se autoizoleze, ceea ce îl va exclude din meciurile Juventus împotriva Crotone sâmbătă și a Dynamo Kyiv în Liga Campionilor marțea viitoare.