Rafael Nadal cucerește pentru a 13-a oară Parisul!

© Sputnik / Владимир Песня / Accesați arhiva multimediaТеннис. Кубок Дэвиса 2019. Финальный турнир. Полуфиналы
Теннис. Кубок Дэвиса 2019. Финальный турнир. Полуфиналы - Sputnik Moldova-România
Rafael Nadal a cucerit a 13-a sa coroană pe zgura pariziană și l-a egalat pe Roger Federer la numărul de titluri de Grand Slam câștigate, 20. Nadal nu a pierdut vreun set pentru a șasea oară în carieră la Roland Garros.

Sportivul din Spania a câștigat actul inaugural al meciului de pe arena Philippe Chatrier fără nicio emoție, 6-0. În setul secund, Nadal a pierdut doar două game-uri, 6-2. Djokovic a încercat să revină în setul al treilea, dar și de această dată a cedat, 5-7. Finala a durat 2 ore și 43 de minute.

Înaintea ultimul act de la Roland Garros, Novak Djokovic pierduse ultima dată un set la zero în mai 2019, împotriva aceluiași Rafael Nadal, în finala turneului de la Roma, meci câștigat de spaniol în trei seturi.

Nadal și Djokovic s-au duelat pentru a 57-a oară, Nole fiind unul dintre cei doi jucători care l-au răpus pe spaniol în finalele de la Roland Garros.

Djokovic, care va rămâne lider mondial, a câștigat 12 din cele 14 apariții într-o finală de Grand Slam din 2015 încoace.