Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

© REUTERS / GONZALO FUENTESSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova-România
Simona Halep a fost eliminată surprinzător de la Roland Garros de poloneza Iga Swiatek, locul 53 mondial, în cadrul optimelor de finală. Sportiva care este mai tânără cu 10 de ani de cât Simona s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-2, după o oră și 9 minute de joc.

Poloneza s-a revanșat pentru eșecul de anul trecut, când Halep a învins-o clar, scor 6-1, 6-0. Iga Swiatek a început perfect primul set, reușind să-și treacă în cont primul break la chiar primul serviciu al Simonei.

Sportiva de 19 ani a fost extrem de agresivă încă din debut. Cu lovituri plasate mai mereu aproape de tușă, Swiatek și-a adjudecat primul set după 23 de minute. A fost primul set pierdut de Simona Halep la Roland Garros 2020.

Cu o dorință de revanșă după eșecul de anul trecut, Iga Swiatek a reușit să câștige ușor și setul al doilea și va juca în sferturi cu învingătoarea dintre Martina Trevisan (locul 159 WTA) și Kiki Bertens (locul 8 WTA).

Halep la Roland Garros: meciul de azi spre locul 1 mondial

Simona a câștigat Roland Garros în 2018 și a mai jucat o finală în 2019. Românca de 29 de ani venea după 17 victorii consecutive, în care a câștigat turneele de la Dubai, Praga și Roma.

Ieri, la Roland Garros au fost înregistrate tocmai 4 surprize. Aryna Sabalenka (12 WTA) a fost eliminată de Ons Jabeur (35 WTA) din Tunisia, scor 7-6, 2-6, 6-3. Petra Martici (17 WTA) a plecat acasă după ce a pierdut, scor 7-6, 3-6, 0-6, partida cu Laura Siegemund, Germania (66 WTA). Campioana din 2017, Jelena Ostapenko (43 WTA) a fost învinsă, 4-6, 3-6, de iberica Paula Badosa (87 WTA), iar Garbine Muguruza (15 WTA), dublă campioană de Mare Şlem, a fost eliminată de americanca Danielle Collins (57 WTA), scor 5-7, 6-2, 4-6, după un meci de aproape două ore şi jumătate.