Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Tottenham – Manchester United: Mourinho își umilește fosta echipă

© REUTERS / OLI SCARFFManchester United v Tottenham
Manchester United v Tottenham - Sputnik Moldova-România
Tottenham, echipa antrenată de Jose Mourinho, a spulberat-o cu 6-1 pe Manchester United, chiar în deplasare. Portughezul a fost demis în 2018 de United, iar anul următor a preluat-o pe Tottenham.

Jose Mourinho s-a răzbunat în sfârșit pe United. Asta chiar dacă echipa sa a fost condusă încă din minutul 2. Martial a scos un penalty, iar Bruno Fernandes nu a iertat.

Ndombele a egalat rapid, în minutul 4, iar Son a dus-o pe Tottenham în avantaj în minutul 7. Lucrurile s-au îngreunat pentru gazde din minutul 28, după eliminarea lui Martial. Provocat de Lamela, atacantul francez l-a lovit peste față, fără minge, și a văzut cartonașul roșu. Din acel moment, Tottenham s-a descătușat. Kane a făcut 3-1 imediat după eliminare, în minutul 30. Son a reușit dubla în minutul 37.

După pauză, londonezii nu s-au oprit. Aurier a punctat și el în minutul 51, iar golgeterul Kane a transformat penalty-ul din minutul 79.

Grație victoriei, Tottenham a urcat pe locul 6, cu 7 puncte, în timp ce United se află doar pe locul 16, cu 3 puncte.

Doar de două ori în istorie mai încasase United 6 goluri acasă în Premier League: cu Southampton în 1996 și cu City în 2011. ”Diavolii roșii” nu au mai pierdut primele două meciuri jucate acasă din sezonul 1986/1987.

În Germania, Bayern a avut mari emoții cu Herta, scor 4-3. Robert Lewandowski a înscris toate cele 4 goluri ale campionilor în exercițiu, ultimul fiind reușit din penalty în minutul 90+3.

În Spania, Real Madrid a urcat pe primul loc, după 2-0 cu Levante. Junior Vinicius și Benzema au înscris pentru trupa antrenată de Zinedine Zidane.

Într-un alt meci din etapa a 4-a s-a înregistrat un alt rezultat incredibil. Campioana en-titre, FC Liverpool, a fost umilită de Aston Villa, cu 2-7. La gazde, Ollie Watkins a reușit un hat-trick. Golurile de onoare ale ”cormoranilor” au fost înscrise de Mohamed Salah.