Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

© REUTERS / JASON CAIRNDUFFMeciul Liverpool - Arsenal
Meciul Liverpool - Arsenal - Sputnik Moldova-România
FC Liverpool, campioana în exercițiu a Angliei, şi-a continuat parcursul bun de la debutul acestui sezon, învingând pe teren propriu, cu 3-1, formaţia Arsenal Londra.

”Tunarii” au deschis scorul prin Alexandre Lacazette în minutul 25, însă gazdele au restabilit rapid egalitatea, graţie reuşitei lui Sadio Mane. În minutul 34 Liverpool a preluat conducerea pe tabela de marcaj prin golul lui Andrew Robertson. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 88 de Diogo Jota, jucător aflat la primul său meci în tricoul ”cormoranilor” după transferul de la Wolverhampton.

Liverpool are maximum de puncte după 3 etape, la fel ca Leicester și Everton. Arsenal se află pe locul 5 cu 6 puncte la activ.

Liverpool şi Arsenal se vor reîntâlni joi, tot pe Anfield, în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei. Primul meci din cadrul optimelor de finală se va juca astăzi, de la ora 21:45. Formația pregătită de Jose Mourinho, Tottenham, va primi replica fostei echipe a antrenorului portughez, Chelsea Londra.

Mâine, West Ham va avea o misiune dificilă pe terenul lui Everton. West Ham este afectată de COVID-19. Antrenorul David Moyes și jucătorii Issa Diop şi Josh Cullen au fost testați pozitiv. Zece fotbalişti şi membri ai staff-urilor tehnice ale celor 20 de echipe din Premier League au fost depistaţi pozitiv la COVID-19 cu ocazia controalelor efectuate săptămâna trecută, acesta fiind cel mai mare număr de cazuri înregistrate într-o singură rundă de teste, de la debutul noului sezon.