© REUTERS / SERGIO PEREZLuis Suarez
Luis Suarez - Sputnik Moldova-România
Luis Suarez a debutat cu o dublă și o pasă de gol la Atletico Madrid, chiar dacă a început partida cu Granada din postura de rezervă. Atacantul uruguayan de 33 de ani a intrat deja în istoria clubului.

Este primul jucător al lui Atletico care reușește să marcheze și să ofere un assist la debut. Suarez a fost adus de antrenorul Diego Simeone pentru a-l înlocui pe Alvaro Morata, plecat la Juventus.

Atletico s-a impus clar în fața Granadei, scor 6-1. Diego Costa, Angel Coreea, Joao Felix și Marcos Llorente au dus scorul la 4-0, însă cel mai important eveniment al partidei a fost debutul lui Luis Suarez. Atacantul uruguayan a intrat în minutul 70 în locul lui Diego Costa și a avut nevoie de doar 15 minute pentru a înscrie primul său gol pentru noua lui formație. Suarez a marcat cu lovitură de cap bine plasată, după o centrare perfectă a lui Llorente. În prelungirile reprizei secunde, Vitolo i-a pasat cu călcâiul, Suarez a șutat în bară, mingea i-a revenit și și-a trecut în cont dubla, stabilind scorul final de 6-1.

Fosta echipă a lui Suarez, FC Barcelona a demonstrat un fotbal de calitate la debutul lui Ronald Koeman. Catalanii s-au impus fără probleme în fața lui Villarreal, cu 4-0. Barcelona a marcat toate golurile în prima repriză, prin dubla lui Ansu Fati, reușita lui Messi din penalty și autogolul lui Pau Torres.

În campionatele Germaniei și Angliei s-au înregistrat rezultate-șoc. După ce a cucerit Supercupa Europei, Bayern a fost umilită de Hoffenheim, cu 1-4, fiind prima înfrângere a bavarezilor în 2020. În schimb, Manchester City a fost spulberată pe teren propriu de Leicester, cu 2-5. Jamie Vardy a înscris de 3 ori pentru oaspeți.

A fost surclasată și FCSB în campionatul României, dar ”roș-albaștrii” în continuare nu pot folosi mai mulți jucători din cauza infectării cu COVID-19. FCSB a cedat pe terenul Politehnicii Iași, cu 2-5. La gazde, atacantul de 36 de ani Andrei Cristea a reușit un hat-trick.