Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Bayern Munchen - Sevilla FC: scor final, emoții uriașe

© REUTERS / ATTILA KISBENEDEKRobert Lewandowski la European Super Cup - Bayern Munich v Sevilla - Puskas Arena, Budapest, Hungary
Robert Lewandowski la European Super Cup - Bayern Munich v Sevilla - Puskas Arena, Budapest, Hungary - Sputnik Moldova-România
Abonare
Două mari echipe, multe ratări, gol anulat, bară de final - spectacol și o învingătoare merituoasă în finala Supercupei Europei, Bayern Munchen - Sevilla FC

BUCUREȘTI, 25 sept – Sputnik. Așteptată de toți iubitorii fotbalului, partida de pe ”Puskas Arena” din Budapesta dintre Bayern Munchen și Sevilla FC s-a încheiat după prelungiri cu victoria galonatei echipe bavareze.

Bayern Munchen a cucerit Supercupa Europei cu scorul de 2-1 după prelungiri – la finele primelor minute regulamentare înregistrându-se același scor ca la pauză:1-1.

Spaniolii de la Sevilla a deschis scorul prin Lucas Ocampos în minutul 13 din penalti (fault la Ivan Rakitic), dar după 21 de minute Bayern a egalat prin Leon Goretzka, în minutul 34, finalizând o fază creată de Robert Lewandowski.

Victoria lui Bayern a adus-o golul marcat de Javi Martinez în minutul 104, acesta reluând cu capul o minge respinsă greșit de portarul Bono, după un șut al lui Alaba.

De remarcat și golul anulat al lui Lewandowski (Bayern Munchen) din minutul 51 (ofsaid) și bara lui En Nesyri (Sevilla) din prelungiri.

© REUTERS / BERNADETT SZABOÎnvingătorii meciului din European Super Cup - Bayern Munich v Sevilla - Puskas Arena, Budapest, Hungary
Bayern Munchen - Sevilla FC: scor final, emoții uriașe - Sputnik Moldova-România

Iată echipele care au evoluat în fața celor 20.000 de spectatori de pe Ferenc Puskas Arena din Budapesta, aceasta fiind capacitatea maximă admisă din cauza restricțiilor pandemice: