Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

© REUTERS / LORRAINE O'SULLIVANZlatan Ibrahimovic
Zlatan Ibrahimovic - Sputnik Moldova-România
Starul suedez Zlatan Ibrahimovic va face 39 de ani pe 3 octombrie. Chiar și așa, el a fost cel mai bun jucător a lui AC Milan în prima etapă din Serie A cu Bologna, scor 2-0.

Ibrahimovic a hărțuit tot timpul apărarea adversă și în minutul 35 a deschis scorul cu o lovitură de cap după o centrare a lui Theo Hernandez. Vedeta lui Milan a ieșit la rampă și în minutul 50, când a transformat impecabil o lovitură de la 11 metri.

Oaspeții s-au trezit doar pe final, dar n-au reușit să marcheze golul de onoare. La Milan, portarul român Ciprian Tătărușanu a fost rezervă. Tătărușanu a semnat cu AC Milan în această vară și va câștiga 1,2 milioane de euro pe an.

Următoarele meciuri din Serie A vor avea loc sâmbătă, 26 septembrie. Echipa lui Artur Ioniță, Benevento va juca pe terenul Sampdoriei.